.

Setkání s panem Staškem

Od pana Staška jsme obdrželi několik vzácných předmětů z období druhé světové války.

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/osvobozeni-americka-armada-plzen-zdedil-deda-veteran.A240606_798744_plzen-zpravy_vb

Poděkování ze Staňkova

Zdravím ze Staňkova, pane majore,
dle domluvy si Vám i celému Klubu třetí armády dovoluji ještě jednou poděkovat za zastávku vašeho konvoje ve Staňkově a za pohodové popovídání u pivka a klobásky. 

Mějte se pohodově, pane Polívko a přeji klubu hodně úspěchů, nadšených
členů a vydařených akcí ... a za rok se těším na shledanou. S pozdravem
Zdeněk Strousek
místostarosta

Poděkování plzeňského magistrátu

Vážení pánové,

dovolte mi poděkovat za spolupráci na letošních Slavnostech svobody. Máme moc hezké reakce od veřejnosti i vedení města a ty patří z velké části vám. Díky, že pečujete o historii, všechen vozový a technický park, materiál, že vám záleží na vzdělávání veřejnosti a zejména na veteránech a jejich rodinách… díky za celoroční činnost, kterou to všechno představuje i za přehlídku techniky na zemi a ve vzduchu.

S kolegy naplánujeme tradiční společné setkání a spojíme se s vámi i individuálně, abychom si pověděli nápady na zlepšení a podněty, které máme k letošní akci.

Celkový dojem byl ale úžasný a je třeba říci, že to bylo velmi důležité právě letos, kdy jsme poprvé pořádali Slavnosti bez osobní účasti veteránů. Jejich rodiny je ale plnohodnotně zastoupily a emoce veřejnosti zůstaly stejně vřelé. Je to díky práci nás všech.

Děkuji a těším se brzy na viděnou!

Poděkování patří samozřejmě i mým kolegům, v oblasti spolupráce s vámi především Honzovi Englerovi, který jako vždy vydal ze sebe maximum.

Mějte se hezky a pokud to ostatní povinnosti dovolí, odpočiňte si trochu …

Se srdečným pozdravem,

Jana Komišová

Poděkování za účast na Slavnostech svobody

Ahoj Fery,

Jménem všech účastníků z našeho Jeep Clubu jižní Čechy chci tobě a tvým chlapcům poděkovat za perfektní organizaci a podporu naší účasti na letošních Slavnostech.
Ty i tvoji kluci jste byli zkrátka úžasní. Zkrátka za mých 13 dosavadních účastí na Slavnostech byla ta letošní Plzeň ta nejlepší.

Omluvenka prezidenta z účasti na Slavnostech svobody v Plzni

Dobrý den,

velmi se omlouvám za pozdní odpověď, bohužel objem dopisů, pozvánek a požadavků směrem na pana prezidenta je opravdu obrovský a nebylo v našich silách odpovědět dříve.

Moc děkuji za milé pozvání pana prezidenta na přehlídku v rámci Květnových oslav v Plzni, která se bude konat 7.5.

Pan prezident se nebude moci zúčastnit, jeho program je v těchto dnech nabitý.

Přeji Vám, ať se akce vydaří, vyjde Vám počasí a hlavně, ať se všem přítomným přehlídka líbí.

S pozdravem a přáním krásného dne,

Asistentka prezidenta


Poděkování za účast v Konvoji vítězství 1945

Hello Fery!
Chtěl bych Tobě i všem členům 3rd Army moc poděkovat, že jsem se mohl přidat a zúčastnit se vaší mise. Bylo to bezva. Prosím, vyřiď jim to.
Bohužel jsme se v sobotu ztratili na závěr konvoje, a přišli tak o poslední zastávku v Koterově. V neděli nám zase porucha vozidla a pomoc kamarádovi zhatili finále v Losiné. Dost mě to mrzelo, neb jsem se s vámi nerozloučil a nepoděkoval z očí do očí. Těšil jsem se také na setkání s generálem Petrem Pavlem. Je to můj favorit na budoucího prezidenta. No nic. Prostě to tak s našimi automiláčky chodí. Dočky jsou "starší dámy" a mají občas své rozmary. Domů jsme však dojeli nakonec v pohodě.
Doufám, že se zase brzy někde potkáme.

Ještě jednou děkuji.

Měj krásné léto a ať vám to jezdí.

Keep´em Rolling!
Jirka 

Zajímavosti ke Konvoji vítěztství

Litice - pietní akt k sestřelení bombardéru B17článek v občasníku obce Člunek


článek v Dolnolukavickém Hlasateli


Článek v brožuře o osvobození Dolní Lukavice


Článek v MF DNES


Stodské listy

Jako každý rok tak i letos proběhl ve Stodu pietní akt v Háji umučených. Květiny zde položil starosta města společně s členy klubu 3.Armády Plzeň. Tohoto nevšedního aktu kde bylo v transportu smrti i šest amerických výsadkářů, se přišel poklonit obětem i velvyslanec Spolkové republiky Německo - Christoph Israng.


Losiná 2020


Napsali jsme na plzeňskou radnici

Vážený pane primátore, vážení zastupitelé, dámy a pánové.

Vzhledem k tomu, že se blíží jednání o květnových Slavnostech svobody a kolem nás se neustále šíří polopravdy, lži a pomluvy, chtěli bychom vše uvést na pravou míru a představit se vám.

Jsme klub 3.Armády Plzeň který byl založen 12.4.2005 na výročí vstupu ČR do NATO. Většina členů byla předtím členy MCC a někteří z nás tento klub zakládali, ještě bez účasti Milana Dlouhého. Bohužel jsme zjistili, že se systém MCC nelepší. Nepodařilo se nám dosáhnout toho, aby klub měl stanovy, průhledné hospodářství s financemi a pravidelné volby. Z MCC tehdy odešlo 39 členů. Přesto jsme dál z klubem Milana Dlouhého částečně spolupracovali. Vše se změnilo po nástupu nového předsedy Bayera.

V současné době má náš klub 49 členů a průměrný věk je 58 let. Od r.2005 do r.2009 jsme organizovali přehlídku spojeneckých vozidel na plzeňské "Champs-Elysées" pod vedením Milana Jíši.

V r.2009 přijeli na seřadiště dva vozy SS které velitel přehlídky M.Jíša vykázal. Přestože byli vykázáni z přehlídky, jim "někdo" z jiného KVH umožnil se do ní včlenit! Poté byl tento incident použit k odvolání Milana Jíši z velení přehlídky a na jeho místo nastoupil předseda MCC R.Bayer.

V následujících letech jsme se přehlídky zúčastňovali přestože:

- magistrátní úřednice nás diskvalifikovaly tím, že nás nezvali na organizační schůzky.

- členové našeho klubu vozili veterány a to : 1.G.Thomson 2.D.Brackenbrough 3.S.R.Mason 4.gen.Štandera, ale finanční příspěvek od magistrátu dostal opět pouze MCC.

- bylo nám zakázáno rozdávat dětem, kterých je vždy mezi diváky mnoho, žvýkačky, lízátka, vlaječky osvoboditelů apod. ačkoliv si to veteráni přáli.

- diskriminace našeho klubu pokračovala. Bylo nám zakázáno vozit znaky klubů, asi proto aby nebylo jasné, že máme největší počet vozidel a vzorně oblečené posádky.

- byli jsme téměř vždy zařazeni na poslední místo přehlídky, aniž by nám bylo sděleno proč a podle jakého klíče se pořadí přiděluje.

- byli jsme veřejně poškozeni televizí ZAK, která odvysílala zprávu, že členové našeho klubu fyzicky napadli úřednici magistrátu. Po telefonickém rozhovoru s moderátorkou Krchovovou, která odmítla sdělit zdroj této lži jsme ji oznámili, že tuto záležitost předáme právnímu zástupci. Tato lež byla po našem rozhovoru okamžitě stažena z vysílání.

- v r.2012 nám bylo sděleno, že přehlídka bude v sobotu a ve večerních hodinách. Sdružení klubů vojenské historie navštívilo bývalého primátora p. Baxu. Pan primátor slíbil, že se pokusí zjednat nápravu. Bohužel k nápravě nedošlo. My jsme se této frašky nezúčastnili. U veteránů to vyvolalo velmi negativní reakce.

- v dalším roce nám bylo povoleno vjet v sobotu večer na plzeňské náměstí Republiky. Vraceli jsme se po třech dnech jízdy jižními a západními Čechy/cca 600 km/.Přijeli jsme přesně! Podle magistrátní úřednice jsme přijeli o dvě minuty dříve špatně seřadili vozidla a to prý vadilo paní zpěvačce Martě Kubišové. Jeden z našich členů paní M. Kubišovou vyhledal a ta mu sdělila pravý opak. Když prý viděla na náměstí přijíždět vozidla tak prý ji to dojalo.

Byli jsme za údajně předčasný příjezd potrestáni tím, že místo původní částky 5000 Kč jsme dostali 3000 Kč za cca 70 vozidel.

- v letošním roce jsme dostali povolení k vjezdu na náměstí na pátek a sobotu vždy na 20 vozidel. Bylo vybráno na parkování vozů skutečně "důstojné" místo a to u řady záchodů TOI-TOI!!Ptáme se : jak je možné, že v neděli se na náměstí vejde 60 obrněných vozidel a v pátek a v sobotu pouze dvacet. Tři jeepy = jeden obrněnec.

Ve výčtu problémů bychom mohli pokračovat, ale nechceme vás tím zatěžovat. Chceme vás informovat o akci kterou vždy začínáme Slavnosti svobody v Praze a to každý rok poslední pátek v dubnu.

Zajištění této akce má na starosti ing. Mirko Trubka již od r.2005.Sraz vozidel je vždy na Náplavce, kam přijde velvyslanec USA s chotí. Odtud oba odvezeme na jeepu na ambasádu. Zde vztyčujeme vlajku USA a po obou hymnách se za doprovodu vojenské hudby tančí na ulici. Po jedné hodině naplněné rozhovory, focením a autogramiádou se členy ambasády v čele s velvyslancem, odjíždíme. Celý konvoj/cca50 vozidel/ se přesouvá na Hradčanské náměstí, kde nám požehná kardinál Duka. Další zastávky jsou na Staroměstském náměstí, u Rudolfina a závěr je na Václavském nám. Celý konvoj doprovází pouze jedno vozidlo PČR, dva motorkáři a jeden vůz DP za plného pátečního provozu. Celou tuhle akci pojmenoval ing. Trubka "Liberty road convoy". Po dohodě s veterány které vozíme se ing. Trubka v r.2007 rozhodl změnit název a to na "Convoy of Liberty". Tohle"duševní vlastnictví" ing. M.Trubky si přivlastnil v r.2016 právní odbor plzeňské radnice.

Na závěr bychom se chtěli vrátit k přehlídkám na Klatovské třídě, kde nynější organizátoři již po několikáté /zřejmě z neznalosti historie/ směšují příjezd bojových jednotek do Plzně s přehlídkou.

V letošním roce jsme chtěli divákům ukázat jak přehlídka v r.1945 vypadala. Vzhledem k tomu, že jsme nesehnali malou vojenskou kapelu, byli pozváni skotští dudáci. Dva dny jsme jim financovali ubytování a stravu a trénovali pochod na nedělní přehlídku. Toto naše čelo vypadalo následovně : vyšší důstojníci s MP, řada praporečníků, řady nižších důstojníků a na závěr šli doktor, kaplan a zdravotní sestry. Za nimi pochodovali dudáci a po celou dobu přehlídky měli hrát. Na seřadiště jsme jako vždy přijeli včas. Výjezd na Klatovskou třídu organizoval Michal Kindl. Na jeho pokyn naše pěší jednotka vyšla na Klatovskou, ale před první jeep se postavili dva zakuklení samopalníci a mířili na náměstka primátora ing. Náhlíka a jeho řidiče, čímž porušili zákon o zbraních. Michal Kindl byl dotázán, proč k tomuto rozdělení došlo. Bylo nám sděleno, že tento příkaz vydala úřednice p. Komišová a naší pěší jednotku předřadila před MCC Plzeň. Spojit se s naší pěší jednotkou se nám podařilo až na Jižním předměstí kde jsme je dojeli. Za tento bezprecedentní incident který vyvolala úřednice magistrátu se nám dodnes nikdo neomluvil.

Tohle byla ona pověstná poslední kapka po několika letech bezdůvodné diskriminace a proto jsme se rozhodli, že již nebudeme mlčet a budeme vás informovat.

Za klub 3.Armády Plzeň:

František Polívka, ing. Vladimír Straka, por. Bc. Rastislav Betinec, MUDr. Vítězslav Kúhn, Štěpán Ondráček


Tady "bouchá" opravdové srdce. Lidé nezapomínají.


ul. Štanderova

Měli jsme tu čest vozit, při Slavnostech svobody, pana generála Štanderu na jeepu. Pražáci na něj nezapomněli, ale plzeňská radnice ANO!!!

https://www.letnanskelisty.cz/letnansky-ulicnik-5-ulice-standerova/d-4249Poděkování od dcery gen. Miroslava Štandery

Vážení,

chci vám touto cestou srdečně poděkovat za projevenou vzpomínku na mého otce, pana Miroslava Štanderu. Moc nás to potěšilo. Přejeme vám hlavně zdraví a úspěchy ve všech vašich činnostech.

Ještě jednou díky!

S pozdravem

Miroslava Vojtová


Veterán odkázal peníze na svůj hrob. Hořovice je utratily jinak.

https://tn.nova.cz/clanek/veteran-odkazal-penize-na-svuj-hrob-horovice-je-utratily-jinak.html


Americké vojáky zdravily u Valíku desítky lidí i socha Svobody

1.dubna 2015 12:00

Asi dva metry velkou sochu Svobody přivezli k dálničnímu tunelu Valík u Plzně nadšenci z Klubu 3. armády, kteří dopoledne zdravili konvoj amerických vojáků. Na lávkách a v okolí dálnice stáli i další lidé s vlajkami, kteří na kolonu čekali v ledovém vichru dlouhé desítky minut. 

Petr Ježek

Celý článek zobrazíte kliknutím na následující odkaz:

https://servis.idnes.cz/redir.aspx?c=A150401_113349_plzen-zpravy_pp

Poručík Martin Uher

Od autobusů k spanilým jízdám veteránů

Znáte dnes již kultovní film Florenc 13.30? Ladně létající autobusy Martin Uher věru nemá, zato takové na jejichž přesnost se dá spolehnout. Ale to není všechno - sympatický podnikatel si osedlal koníčka, kterým každým rokem, odcválá na spanilou jízdu válečných veteránů do Plzně, ale nejen tam... Vlastní několik aut americké armády z let osvobození Evropy a nejen to. Nejen že je členem klubu 3.armády Plzeň ale i členem klubu historických autobusů RTO.


Oslavy osvobození Losiná 2013


Americký voják a Plzeňanka oslavili diamantovou svatbu


Poděkování z Příchovic

"Dobrý den pane Polívko, děkuji za nás všechny za slova chvály, jsme rádi, že jsme se s vámi dohodli na spolupráci - doufám, že i v budoucnu si zachováme přízeň, jsem ráda, že pietní akt má důstojný průběh, s vámi se vždycky podaří naladit tu pravou náladu, kterou si tato výjimečná chvíle bezesporu zasluhuje. Je to důstojná vzpomínka a připomenutí sice smutné historie, bez které bychom bohužel nemohli prožívat veselou současnost. Těšíme se na vás zase v příštím roce."

Z Příchovic srdečně zdraví Pavlína Nohavová a Ludvík Pouza.


Přehlídkový konvoj 2012 poznamenán bojkotem


Pechovi se chystají do konvoje


Pohřeb generála Husníka


Slavnosti svobody 2010


Slavnosti svobody 2009


Vzpomínka na 11. září

Členové klubu 3.Armády téměř pravidelně uctívají památku obětí útoků na Světové obchodní centrum a sídlo Pentagonu z 11.září.


Prazvláštní spojenectví

Rozhovor s členy klubu před odjezdem do Chebu (2005)


O našem klubu v The Stars and Stripes

Tyto noviny dříve vycházely v rámci Slavností svobody v Plzni a byla v nich vždy zmínka o organizátorech a různé informace u klubech vojenské historie. 

Hovoří Plzeň

Spojené státy nám pomohly nejen vojensky

Člen klubu Vladimír Straka a jeho koníček

Svátků je dvakrát více


Vzpomínka na padlé letce v Nepomuku

Važme si demokracie a svobody

Jaroslav Foglar a americká armáda

Pražský hostinský (Tomáš Dastych) je členem klubu 3. armády.