KRONIKA 2011


14.5. 2011 - Slavnostní otevření muzea Železné opony v Rozvadově

Oslovila nás paní ředitelka Amerického centra Lída Jeništová, zda by se náš klub mohl zúčastnit slavnostního otevření muzea Železné opony. Nabídku jsme rádi přijali. Objekt, kde se muzeum nachází muzeum je poslední budova v ČR před německou hranicí. Iniciátorem zřízení muzea je ing. Václav Vítovec - bývalý "Železný muž" Československa. Zahraniční účast byla na úrovni velvyslanců Německa a Tchaj-wanu. Dále se této akce také zúčastnili veteráni druhé světové války a poradkyně čtyř amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge. V rámci otevření muzea se konal také pietní akt za zavražděné české občany, kteří se pokusili překročit hranici. Za každého byla zapálená svíčka. M. Fery byl požádán organizátorem ing. V. Vítovcem, aby zapálil třetí svíčku po obou velvyslancích. Průběh celé této akce byl na vysoké mezinárodní úrovni včetně zahraničních médií.

Újezd 2011                                                                Odhalení památníku pilota Virgila P. Kirkhama

Byli jsme pozváni od kurátora muzea G. S. Pattona Ivana Rollingera na odhalení desky poslednímu sestřelenému pilotovi 1st lieutenantovi P. Kirkhamovi. Deska je umístěna na O.Ú. v Újezdě u Domažlic a byla vyrobena v plzeňském ateliéru pánů Matějků. Odhalení se zúčastnili i veteráni, zejména bratr sestřeleného pilota. Měli jsme možnost poznat místní rodačku, která se v době komunistického režimu starala o částečné pozůstatky v lese na místě sestřelu. "Základnu" jsme měli na Chodské chalupě, kde jsme byli spokojeni jak se stravováním tak s ubytováním.

7.4. Kladenská bažina

Člen klubu Libor V. nás překvapil tím, že zorganizoval akci na Kladensku. Základní tábor byl v obci Hřebeč, na pozemku Libora, kde chlapci postavili vojenský stan s malou kuchyní. Po hezké jízdě, převážně terénem, jsme se vrátili na základnu, zde již na nás čekal Hopík s G.M.C. a odvezl nás do kladenské "Bažiny". Jaké bylo naše překvapení, když nás přivítal jeepař Karel P. Tento nadšenec prodal jeepa a koupil starou budovu, kterou předělal na vojenský klub. Country kapela SW Gladly o něm složila písničku, ta je v dnešní době často hrána na Country rádiu. Noční cesta na základnu do Hřebče proběhla bez nehody! Po nedělním obědě jsme se v pořádku vrátili do západní zóny.