KRONIKA 2010


Červenec 2010 - Pohřeb Milana Paumera

V roce 2010 nás zastihla zpráva, že 22. července zemřel protikomunistický bojovník Milan Paumer. Ten, který se s bratry Mašíny probíjel do západního Berlína. Tento velký vlastenec byl dvakrát vážně postřelen při pokusu dostat se na západ. Neměli tuhle cestu jednoduchou, jak zpívá Jan Vyčítal -"honilo je půl Rudé armády". Milan, jak jsme mu mohli říkat, se zúčastňoval nejen Slavností svobody, při kterých s námi jezdil na jeepech, ale i jiných dalších akcí. Členové klubu 3. Armády považovali za povinnost se zúčastnit jeho pohřbu v Poděbradech. Zde jsme osobně poznali sestru bratří Mašínů - Zdenu a její vnučku Sandru. Mezi významné hosty patřil také Cpt. Vladimír Hučín, kterého komunisté neprávem věznili. Z Plzně přijela také předsedkyně amerického klubu MUDr. Marie Böhmová a za spolek SPUSA pan Ladislav Bím. Pohřbu se zúčastnili také zástupci Českého státu. Bohužel v té době platil zákon, který nedovoloval vstup bratrům Mašínům na území ČR. Tenhle problém vyřešil později premiér Mirek Topolánek, který bratry Mašíny odjel vyznamenat do Bratislavy, na území, kam měli povolený vstup. 

Knihu, která ke zobrazena na posledních dvou snímcích napsal Ota Rambousek - agent "Chodec", kterého udal pekař v Černošíně. V knize je popsaná příprava a průběh cesty do západního Berlína.

2.1. Novoroční jízda Prahou

Člen našeho klubu Sgt. Mirko Trubka pravidelně organizuje Novoroční jízdu, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Společně s námi se této jízdy po pražských náměstích zúčastňují i jiné kluby vojenské historie. Tentokrát se akce zúčastnil i protikomunistický aktivista Jan Šinágl. Na Hradčanském náměstí nás přišel pozdravit i kardinál Duka. Po zastávce na Staroměstském náměstí jsme jízdu ukončili u Rudolfina, kde jsme udělali společnou fotografii.