KRONIKA 2008


6.12. Vánoční párty - Plzeň Alfa

6.12. proběhla již tradiční Vánoční párty s hojnou účastí. Na ples dorazila většina členů pořádajícího klubu, ale i členové spřátelených klubů, kamarádi a kolegové. Párty byla v samém úvodu požehnána kaplanem Duckem. Na akci došlo k povýšení a vyznamenání několika členů našeho klubu.

11.11. Den válečných veteránů

Na Den válečných veteránů jsme se zúčastnili pietního aktu u památníku v Plzni na Homolce. Na akci byl hostem i brigádní generál Miroslav Štandera, se kterým jsme se následně přesunuli do kulturního domu v Šeříkové ulici na pozdní oběd.

8.11. Muzeum G. S. Pattona

V tomto roce jsme se při příležitosti blížícího se Dne veteránů sešli v muzeu G. S. Pattona. Zde jsme společně s Colonelem Carabachou vzpomněli na ty, kteří padli a rovněž i na veterány, kteří Plzeň navštěvují. Při této návštěvě jsme zhlédli i nové části expozice muzea. 

24.10. - 26.10. podzimní Javornice

Skutečná Javornice. Po letním náhodném setkání s majiteli rekreačního objektu Ve Mlejně jsme následně uskutečnili závěr sezony u nich. Účast členů nejen našeho klubu byla velká. Tehdy s naším klubem začal jezdit občan Německa- Sgt. Andreas, který pocházel z města Plavno. Andreas byl mile překvapen náplní tohoto setkání. Od této akce jsme každé jaro i podzim jezdili na střelnici do Mladotic. Zlatým hřebem byla jízda krásným údolím řeky Javornice. Sobotní vyhlášení výsledků střeleb, testů a šipek doprovázela country kapela pod vedením Indiána. Všemi účastníky byl tento víkend hodnocen velmi kladně. 

10.10. Svatba Libora a Ivony

NEUVĚŘITELNÉ!!! Dlouholetý starý mládenec - hledal a konečně našel tu pravou. Svatba se konala na O.Ú. v Lidicích. Samozřejmě, že nevěsta s ženichem přijeli na jeepu. Na svatbu byli také pozváni kamarádi z klubu. Hostina se uskutečnila u nevěsty na zahradě v obci Hřebeč. Svatební menu bylo originální, jak je vidno z fotografie. Jako svatební dar jsme novomanželům koupili tankové bundy. Manželství se povedlo a trvá dones, jejich dcera s nimi  již také jezdí v uniformě.

13.9. Letiště Líně

Byli jsme pozváni od velitelství letiště Líně na "Den otevřených dveří". Kromě našich členů se zúčastnili i veteráni druhé světové války v čele s gen. Miroslavem Štanderou. Celá akce byla zajímavým zážitkem. Sledovali jsme přelety letadel a seskoky parašutistů. Byla nám umožněna detailní prohlídka hangárů a letecké techniky. Na závěr jsme byli od vedení letiště pozváni na přátelské posezení i s ostatními účastníky této akce. 

29.-30.8. Plzeň-Lobzy

Radnice města Plzně pořádala v areálu střelnice v Lobzích "srpnový" Dětský den. Společně s muzeem G. S. Pattona a dalšími kluby vojenské historie jsme byli požádáni, abychom zde předvedli techniku, uniformy a zbraně. Byla zde předvedena i bojová ukázka, které jsme se zúčastnili s naším obrněným jeepem. Colonel Carabacha přijel přebrat německou kapitulaci. Všem divákům se bojová ukázka líbila a my jsme byli odměněni potleskem. 

22.8.-24.8. Drahňovice 

Tehdy v začátcích, kdy jsme na tuhle nevojenskou akci jezdili, byla organizována pražským klubem OCR, pod vedením Šéďi. Jako vždy se jednalo o setkání kamarádů, trempů, skautů a podobně smýšlejících lidí. Termín byl vybírán jako připomínka k okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Do Drahňovic jezdili také kamarádi z Mělníka pod vedením zkušeného veteránisty Petra Barchánka. Setkali jsme se zde i s místním farmářem, který na obranu svých stád disponoval slepým "Schmeisserem", kterým plašil škůdce. Pro radost našeho velitele Colonela Carabachy jsme si od místních zapůjčili stetsony a fotografii jsme mu zaslali, aniž by jsme si uvědomili, že ho může postihnout mrtvice. Součástí akce byla jízda přírodou kolem Sázavy a večerní oblíbené country pod vedením Lt. Col. Ducka.

16.8. Díly

Dne 1. května 1945 v brzkých ranních hodinách projížděl průzkum od 90.pěší divize lesem směrem na obec Díly. Jako první jel M3A1-Halftrack, jako druhý GMC-353 a konvoj uzavíral jeep, na kterém bylo proti předpisům šest amerických vojáků. Bohužel na lesní cestě byla položena protitanková mina. První dvě vozidla ji minula, ovšem jeep na ni najel. Kousek od místa této tragédie byl již za minulého režimu postaven pomník. Vzhledem k tomu, že to byl v lesním porostu, přežil dobu komunismu. Již od roku 2000 jsme se ještě jako členové klubu MCC Plzeň zúčastňovali této vzpomínkové akce. Bohužel z této doby se fotodokumentace nedochovala, protože nám byly omylem zrušeny webové stránky.

18.7.-20.7. Česká Kanada

Začátky klubu, kdy se akcí zúčastňovalo ještě málo vozidel. Základna byla na letišti v Jindřichově Hradci na ubytovně pro piloty. Na místě jsme zjistili, že se v těsném sousedství nachází Air penzion s majitelkou Maruškou Jirmusovou. V tomto penzionu jsme se domluvili, že další ročníky budeme bydlet u ní. Při této akci jsme také nezapomněli navštívit našeho kamaráda jeepaře - Hraběte Marcuse Hausnera, který nás překvapil originální výzdobou terasy své restaurace. Žádná mimořádná událost nenastala, a tak se všichni v pohodě vrátili domů. 

30.6. Svatba Stephena R. Masona

Příběh jako z románu.

V květnových dnech, v době osvobození Plzně, se při oslavách vítězství a ukončení 2. světové války seznámili slečna Marta Felixová a seržant od 16. obrněné divize jménem Stephen R. Mason. Láska jako "trám". Bohužel v té době nemohli vstoupit do stavu manželského, neboť Marta nebyla plnoletá. Sgt. Mason se vrátil do USA, kde čekal na plnoletost Marty. Vzhledem k nedostatku jakéhokoliv zboží v Československu přivezl raději Sgt. Mason i bílou látku na svatební šaty. Svatební obřad se konal v Katedrále sv. Bartoloměje. Po svatbě se manželé odstěhovali do USA, kde spokojeně žili. Zároveň se zde tomuto milému páru narodili čtyři děti. Po šedesáti letech manželství se rozhodli diamantovou svatbu oslavit v Plzni. Klub 3. Armády měl tu čest, že byl pozván k obřadu v Katedrále svatého Bartoloměje. "Novomanželé" po obřadu nastoupili do válečného jeepa a nechali se vozit kolem náměstí až k radnici. Pro členy klubu to byl úžasný zážitek. 

20.6. Plzeň - 26. základní škola

Na žádost Krajského vojenského velitelství jsme se dostavili do areálu 26.základní školy v Plzni. Akce se konala na závěr školního roku. Žákům jsme představili vojenskou techniku z druhé světové války, se kterou američtí vojáci v roce 1945 osvobodili jihozápadní Čechy. Na závěr akce jsme děti provezli plzeňskými ulicemi v našich jeepech.

14.6. Křenek

Křenek se tentokrát "povedl" díky pěknému počasí. Sjelo se neobvykle mnoho vozů, ale jako vždy nejméně polovina večer opět odjela. Tradiční jízda po okolí končila v pískovém lomu. Večerní posezení zpestřila country hudba pod velením pražského kaplana. Tentokrát se všichni dobře bavili. 

31.5. Aviatická pouť Pardubice a JWC Jeep rekord

V květnu jsme se na pardubickém letišti zúčastnili akce, která byla následně zapsána mezi rekordy. Jednalo se o největší shromáždění jeepů všech typů a ročníků. Vozidla byla seřazena za sebou ve vzdálenosti 1 metru. Byl překonán původní rekord. Na letiště přiletěl také příznivec jeepů z Británie na svém Mustangu. Vzhledem ke vzdálenosti jsme do Pardubic převáželi jeepa na podvalníku. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v krásném prostředí Lázní Bohdaneč na kávu. Akce zúčastnili: Sgt. M. Trubka, Sgt. Láďa, Staff. Sgt. Eva, Lt. Col. Pavel a Marie Schmiedovi, 1st. Lt. Jarmilka, Maj. Fery a Zlatka. 

8.5. Kyšice - Odhalení památníku příslušníků kombinovaného oddílu

V květnu jsme byli pozváni společně s kurátory muzea G. S. Pattona, Colonelem M. Jíšou - Carabachou a Cpt. I. Rollingerem na odhalení památníku věnovaného příslušníkům Kombinovaného oddílu československé samostatné obrněné brigády, kterému velel pplk. Alois Sítek. Památník je vzpomínka na muže, které poúnorový režim poslal do pomyslného zapomnění a odepřel jim jejich zásluhy v boji proti nacizmu. Základní kámen byl usazen v září 2007 a k odhalení samotného památníku došlo v roce 2008 za přítomnosti pplk. Václava Straky, posledního žijícího příslušníka Kombinovaného oddílu čs. samostatné obr. brigády. Hezkou kulisu zde vytvořili vojáci 2.pěší divize z Berouna.

Slavnosti svobody 2008 - Konvoj vítězství

V roce 2008 jsme ještě "startovali" z parkoviště u Boleveckého rybníku na sobotní trasu. Celková délka se pohybovala cca 145 km. Na sobotní trasu konvoje se vždy sjede nejvíce vozidel. Naše MP pod vedením sgt. Rudyho vše bez problémů zvládla. Byli jsme jako vždy v obcích i městech srdečně vítáni. Naši členové rádi informovali občany o naší technice a uniformách.

2.5. Ambasáda

Pražský Convoy of Liberty.

Po dohodě s americkými veterány v loňském roce jsme změnili název této akce. Na americké ambasádě byl stále ještě velvyslancem pan Graber, kterého jsme společně s leteckým přidělencem dovezli v Cadillacu z Kampy do ulice Na Tržišti, kde sídlí americká ambasáda. Pan velvyslanec opět přišel mezi naše členy pohovořit si, a také se s nimi na památku vyfotografovat. Po vyvěšení americké vlajky a po obou hymnách jsme se zde rozloučili a konvoj pokračoval na Hradčanské náměstí. Po požehnání kardinálem Dukou jsme pokračovali na Staroměstské a Václavské náměstí a později k Rudolfínu. Na všech zastávkách konvoje jsme budili velkou pozornost, zejména u cizinců. Po společné fotografii u Rudolfína jsme konvoj rozpustili.

5.4. Slaný

Téměř každý rok pořádal Corporal Pavel Danda jarní setkání ve městě Slaný. Vzhledem k tomu, že to byla první jízda v roce, sešlo se zde hodně vozidel, a to nejen americké provenience. Pravidelně jsme zajížděli na místní letiště, abychom položili květiny a vzpomněli na padlé letce, jejichž B-17 byla sestřelena. Jízda pokračovala lehkým terénem a skončila v kempu poblíž Rakovníka. Celodenní program skončil večerním posezením v místní restauraci.

Duben 2008 - Výroba "obrněného" jeepu

Na některých našich akcích se oblékáme do uniforem 82.výsadkové divize. Z historie víme, že tato divize disponovala také tzv. "obrněnými jeepy". Během války ve Francii si výsadkáři sami upravovali jeepy pro větší bezpečnost. Kolega s klubu Sgt. Libor dovezl kopie těchto "plechů" ze zahraničí. O tyto plechy byl v klubu zájem, a tak jsme se dali do další kopie, kterou jsme vylepšili o otvírání bočních dveří. V současné době máme v klubu tři tyto "obrněnce".

23.2. Nepomuk

Na pozvání starosty Nepomuka pana P. Jirana, jsme se zúčastnili pietního aktu u pamětní desky na náměstí. Odtud jsme přejeli na kopec Dubeč, k místu, kam dopadl sestřelený Liberátor 1st Lt. M. Goddarda. Jeho posádka operovala v těchto místech v rámci operace Argument. Na jejich počest zde byly zhotoveny dva pomníky. Na našich snímcích stojí dva jeepy přímo na místě, kam vrak letadla dopadl. Právě tam, k pomníkům deseti letců, jsme položili květiny společně se zástupci města a kraje. 

5.1. Novoroční jízda Prahou

Tentokrát nám počasí nepřálo. Teplota se pohybovala kolem - 12°C, čemuž odpovídal i menší počet vozidel na této akci. Výjimečně jsme na trase projeli neluxusnější pražskou třídou - Pařížskou. Ostatní zastávky byly na tradičních místech, ovšem kratší než obvykle. Po závěrečném projetí Václavského náměstí jsme se vydali na Plzeň.