KRONIKA 2008


6.12. Vánoční párty - Plzeň Alfa

6.12. proběhla již tradiční Vánoční párty s hojnou účastí. Na ples dorazila většina členů pořádajícího klubu, ale i členové spřátelených klubů, kamarádi a kolegové. Párty byla v samém úvodu požehnána kaplanem Duckem. Na akci došlo k povýšení a vyznamenání několika členů našeho klubu.

11.11. Den válečných veteránů

Na Den válečných veteránů jsme se zúčastnili pietního aktu u památníku v Plzni na Homolce. Na akci byl hostem i brigádní generál Miroslav Štandera, se kterým jsme se následně přesunuli do kulturního domu v Šeříkové ulici na pozdní oběd.

29.-30.8. Plzeň-Lobzy

Radnice města Plzně pořádala v areálu střelnice v Lobzích "srpnový" Dětský den. Společně s muzeem G. S. Pattona a dalšími kluby vojenské historie jsme byli požádáni, abychom zde předvedli techniku, uniformy a zbraně. Byla zde předvedena i bojová ukázka, které jsme se zúčastnili s naším obrněným jeepem. Colonel Carabacha přijel přebrat německou kapitulaci. Všem divákům se bojová ukázka líbila a my jsme byli odměněni potleskem. 

22.8.-24.8. Drahňovice 

Tehdy v začátcích, kdy jsme na tuhle nevojenskou akci jezdili, byla organizována pražským klubem OCR, pod vedením Šéďi. Jako vždy se jednalo o setkání kamarádů, trempů, skautů a podobně smýšlejících lidí. Termín byl vybírán jako připomínka k okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Do Drahňovic jezdili také kamarádi z Mělníka pod vedením zkušeného veteránisty Petra Barchánka. Setkali jsme se zde i s místním farmářem, který na obranu svých stád disponoval slepým "Schmeisserem", kterým plašil škůdce. Pro radost našeho velitele Colonela Carabachy jsme si od místních zapůjčili stetsony a fotografii jsme mu zaslali, aniž by jsme si uvědomili, že ho může postihnout mrtvice. Součástí akce byla jízda přírodou kolem Sázavy a večerní oblíbené country pod vedením Lt. Col. Ducka.

18.7.-20.7. Česká Kanada

Začátky klubu, kdy se akcí zúčastňovalo ještě málo vozidel. Základna byla na letišti v Jindřichově Hradci na ubytovně pro piloty. Na místě jsme zjistili, že se v těsném sousedství nachází Air penzion s majitelkou Maruškou Jirmusovou. V tomto penzionu jsme se domluvili, že další ročníky budeme bydlet u ní. Při této akci jsme také nezapomněli navštívit našeho kamaráda jeepaře - Hraběte Marcuse Hausnera, který nás překvapil originální výzdobou terasy své restaurace. Žádná mimořádná událost nenastala, a tak se všichni v pohodě vrátili domů. 

20.6. Plzeň - 26. základní škola

Na žádost Krajského vojenského velitelství jsme se dostavili do areálu 26.základní školy v Plzni. Akce se konala na závěr školního roku. Žákům jsme představili vojenskou techniku z druhé světové války, se kterou američtí vojáci v roce 1945 osvobodili jihozápadní Čechy. Na závěr akce jsme děti provezli plzeňskými ulicemi v našich jeepech.

31.5. Aviatická pouť Pardubice a JWC Jeep rekord

V květnu jsme se na pardubickém letišti zúčastnili akce, která byla následně zapsána mezi rekordy. Jednalo se o největší shromáždění jeepů všech typů a ročníků. Vozidla byla seřazena za sebou ve vzdálenosti 1 metru. Byl překonán původní rekord. Na letiště přiletěl také příznivec jeepů z Británie na svém Mustangu. Vzhledem ke vzdálenosti jsme do Pardubic převáželi jeepa na podvalníku. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v krásném prostředí Lázní Bohdaneč na kávu. Akce zúčastnili: Sgt. M. Trubka, Sgt. Láďa, Staff. Sgt. Eva, Lt. Col. Pavel a Marie Schmiedovi, 1st. Lt. Jarmilka, Maj. Fery a Zlatka. 

8.5. Kyšice - Odhalení památníku příslušníků kombinovaného oddílu

V květnu jsme byli pozváni společně s kurátory muzea G. S. Pattona, Colonelem M. Jíšou - Carabachou a Cpt. I. Rollingerem na odhalení památníku věnovaného příslušníkům Kombinovaného oddílu československé samostatné obrněné brigády, kterému velel pplk. Alois Sítek. Památník je vzpomínka na muže, které poúnorový režim poslal do pomyslného zapomnění a odepřel jim jejich zásluhy v boji proti nacizmu. Základní kámen byl usazen v září 2007 a k odhalení samotného památníku došlo v roce 2008 za přítomnosti pplk. Václava Straky, posledního žijícího příslušníka Kombinovaného oddílu čs. samostatné obr. brigády. Hezkou kulisu zde vytvořili vojáci 2.pěší divize z Berouna.

Slavnosti svobody 2008 - Konvoj vítězství

V roce 2008 jsme ještě "startovali" z parkoviště u Boleveckého rybníku na sobotní trasu. Celková délka se pohybovala cca 145 km. Na sobotní trasu konvoje se vždy sjede nejvíce vozidel. Naše MP pod vedením sgt. Rudyho vše bez problémů zvládla. Byli jsme jako vždy v obcích i městech srdečně vítáni. Naši členové rádi informovali občany o naší technice a uniformách.

Duben 2008 - Výroba "obrněného" jeepu

Na některých našich akcích se oblékáme do uniforem 82.výsadkové divize. Z historie víme, že tato divize disponovala také tzv. "obrněnými jeepy". Během války ve Francii si výsadkáři sami upravovali jeepy pro větší bezpečnost. Kolega s klubu Sgt. Libor dovezl kopie těchto "plechů" ze zahraničí. O tyto plechy byl v klubu zájem, a tak jsme se dali do další kopie, kterou jsme vylepšili o otvírání bočních dveří. V současné době máme v klubu tři tyto "obrněnce".