KRONIKA 2024


25.4. Pietní akt v Liticích

Vzhledem k zemním pracím na vozovce jsme se nemohli sejít na obvyklém místě "u vozejků". Tentokrát jsme si dali sraz před křižovatkou u váhy. Účast vozidel byla velmi slušná, a to zejména díky přijatelnému počasí. Pietní akt za sestřelenou posádku 2nd Lt. Alana Fergussona proběhl jako obvykle. Členové našeho klubu stáli jako čestná stráž u pomníku a další kolegové položili za náš klub kytici. Vzhledem k tomu, že jsme druhý den v brzkých ranních hodinách odjížděli na ambasádu USA do Prahy, nezúčastnili jsme se posezení s ostatními účastníky v místní restauraci. 

19.4. Pietní akty na Konopišti a v Ohrobci

Vzhledem k nepřízni počasí jsme jeepy naložili na podvalníky a přesunuli se na parkoviště na Konopišti. Aktu na Konopišti se také zúčastnil letecký přidělenec z ambasády USA Colonel James Edward. Za Středočeský kraj vystoupila hejtmanka Mgr. Petra Pecková. Po hymnách USA a ČR následovala čestná salva z M8. Poté se konvoj v počtu 33 vozidel přesunul na náměstí, kam nás pozval 2nd Lt. Petr Vaněček. Dále jsme pokračovali - dvě soupravy a dva jeepy po ose do obce Ohrobec. Zde také proběhla vzpomínková akce za sestřeleného pilota Mustangu. U památníku jsme postavili čestnou stráž, položili kytici a Colonel Betty pronesl krátký projev. Po naložení techniky jsme vyjeli na Plzeň s tradiční zastávkou v Berouně na pozdní oběd.

Foto: Luboš Košnář a členové klubu

17.4. Setkání s G. Powersem v Atommuzeu

Již po čtvrté jsme měli možnost se setkat se synem pilota U-2 Garyho Powerse. Tentokrát přivezl z USA zajímavou skupinu. Bývalí zaměstnanci CIA, dnes již penzisté. Dozvěděli jsme se od nich velmi zajímavé příběhy z jejich praxe. Bohužel se tam také opět objevil kovaný komunista soudruh Skála a také kontroverzní zpěvák Hejma. Tyto osoby kazily dojem z tohoto setkání. Pozvání také přijal náš letitý kamarád Čert, který přijel na toto setkání z Prahy. Na závěr rozdal pan Ing. Vítovec medaile.

Zdroje fotografií: Milan Linhart a členové klubu

12.-14.4. jarní Javornice

Začátek sezony, co se týká počasí, se nám vydařil. Z Plzně jsme přivezli dva nové členy, a to Bobra a Janu. Chrástecká cukrárna nás opět přitáhla jako magnet. Sobotní ráno  jsme jako vždy zahájili na Mladotické střelnici. First Sergeant Kája nezklamal a opět vybral jízdu slušným terénem. Na konci trasy jsme se zastavili ve Hvozdu v restauraci u maminky našeho člena Olivera. Večer Cpt. Magpie vyhlásil výsledky soutěží a poté s Majorem Ferym předali čerstvému sedmdesátníkovi Sgt. Evženovi dar za klub. Kaplan spřáteleného klubu Pida se předvedl ve svém novém rouše a také oslavenci požehnal. Bez country kapely Ticket si večer již neumíme představit. Akci jsme jako štáb vyhodnotili za jedna. 

6.1. Novoroční jízda Prahou

I tentokráte jsme "osedlali" jeepa Nissan a jako sedmičlenná posádka jsme vyrazili směr Praha. Sehnat ráno po sedmé hodině dálniční známku je nadlidský úkol. Čerpací stanice dálniční známky neprodávají! Pošta v Rokycanech, která otevírá v 8.00 hod. situaci vyřešila. I přes tyto komplikace jsme na Kampu dorazili včas. Oproti jiným ročníkům byla účast cca 50%. Objevilo se několik nových pěkných jeepů, ale posádky v nich byly oblečeny v civilních šatech. Oblečení těchto posádek považujeme přinejmenším za nevhodné. Odjezd, který byl stanoven na 11.00 hod. se z neznámých důvodů posunul na 11.40 hod. Jelo se jako vždy na Hradčanské náměstí. Vzhledem k situaci, která se odehrála na Filozofické fakultě jsme vynechali zastávku u Rudolfina, abychom nenarušili pietní místo. Po rozloučení jsme se vydali zpět do Západní zóny s tradiční zastávkou na oběd v Berouně.