KRONIKA 2015


27.11. Návštěva atomového bunkru v Brdech

Na tuto zajímavou akci jsme byli jsme pozváni panem Ing. Vítovcem a jeho kolegy, kteří již dříve uvedli do provozu muzeum Železné opony. Naše návštěva byla spojena s otevřením Atomového muzea v Brdech na Míšově. Otevření muzea bylo umocněno přítomností syna pilota U-2 Garyho Powerse. Tento pilot byl údajně sestřelen nad územím SSSR, ovšem podle vyjádření jeho otce, bylo vše úplně jinak. Dle jeho slov  byl vyměněn v Německu na Mostě špionů. Jak je patrno z fotografií, obsahuje toto muzeum spoustu jedinečných artefaktů a dokumentů. Muzeum bylo den před otevřením částečně vykradeno. Zloději použili únikový tajný východ, který byl zakódován - do této doby se nikomu nepodařilo tento východ otevřít. Zmíněný kód znali pouze vyšší sovětští důstojníci, kteří zde sloužili. G. Powers nám při loučení řekl: "Až někdy pojedete přes Nebrasku, tak se u mě zastavte". Účast našeho klubu byla bohužel mizerná. Přijeli pouze Sgt. Mirek Trubka, 1st Lt. Jarmilka a Maj. Fery.

9.10.-11.10. podzimní Javornice

Podzimní "Javornice" se nám moc nevydařila. Počasí nám nepřálo, a tak jsme provedli změnu programu. Navštívili jsme muzeum amerických historických automobilů JK-CLASSICS v Lužné u Rakovníka. Všichni jsme byli nadšeni vystavenými exponáty. K našemu potěšení nás na naší základně navštívili i kamarádi z bývalého NDR, pod vedením Sgt. Andrease. Tradiční večer s country hudbou se vydařil.

21.8.-23.8. Drahňovice

Jízda do Drahňovic, která je skutečně dlouhá cca 170 km, se neobešla bez tradiční zastávky na obědě ve Struhařově. Tato akce se pořádá na protest proti okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Jedná se také o setkání kamarádů trempů, které pokaždé svezeme na našich jeepech, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Zcela výjimečně se této akce zúčastnil i Jirka Lavička, který ve svém domě v Plzni na Lochotíně ubytovává americké veterány. Akce byla večer ukončena v restauraci "Na Konci světa", kde zahrála kapela Lt. Col. Ducka. 

17.7.-19.7. Ještěd

Soukromá akce Sgt. Láďi R. Počasí nám přálo "mouchy padaly vedrem" a teploměr našich motorů dosahoval běžně teploty 200 °F. Nejodvážnější z nás vyjeli až na nejvyšší parkoviště na Ještědu, kde nás "přivítala" nádherná dešťová přeháňka. V městě Sobotka jsme se potkali se známým protikomunistickým hercem Michalem Pavlatou, který nás požádal, zda se s námi může vyfotografovat. Nocleh proběhl v kempu nevalné kvality, kde do ranních hodin řvala "díza". Cesta do Západní zóny proběhla ve stejném vedru jako oba víkendové dny. 

Červenec 2015 - Plavání Píšťany

Po domluvě s Martinem jsme se rozhodli podívat na plavání do Píšťan. Martin přivezl na vleku plováka KDF a my (Fery s Jarmilkou) jsme přijeli s karavanem. Na místě již bylo mnoho našich kamarádů z Kladna, ze Slaného a z Kralup. Již od rána bylo na vodě vidět několik plováků, a to včetně několika ruských Gazů. Večer jsme se přemístili do Provodína, kde byl sraz americké techniky, včetně značky Harley Davidson. Tradičně zde nechyběl striptýz a obsluha nahoře bez. Večerní hudba "zbytku" kapely Schovanek byla na profesionální úrovni.

2.5.-5.5. Konvoj vítězství 1945

Jako každý rok vyjížděla plzeňská sekce od střelnice v Lobzích a pražská sekce z Mníšku pod Brdy. Setkání v Blatné proběhlo téměř bez problémů, kromě několika vozů, které jely poprvé a přijely na náměstí v protisměru. Vše se bleskově vyřešilo. Další zastávkou byl městys Sedlice, kde jsme byli bohužel  naposledy. Změnilo se zde vedení obce, které přijalo nabídku jejich občana  člena klubu 4. obrněné divize z Plzně. Dále na trase vše probíhalo hladce až na město Dobřany, kde nás přepadli skupinky již ustupujících jednotek SS. 23. jízdní průzkumná eskadrona si s nimi rychle poradila. Důstojník SS podepsal za všechny vojáky kapitulaci. V dalších obcích až do Plzně bylo vše bez problémů. Plzeňská přehlídka po Champs-Elysées - Klatovské třídě měla úroveň odpovídající kulatému výročí.

Osvobození Stoda - Háj umučených

Vzhledem k tomu, že při Convoy of Liberty (tehdejší název konvoje, než nám ho plzeňská radnice ukradla) nás zastavila Policie ČR, jsme přijeli do Stoda později. Jak nám sdělila Policie, byl náš konvoj kontrolován na udání jiného plzeňského klubu - jaký to asi mohl být? Během kontroly byla důkladně prohlížena vozidla, zbraně a řidiči museli podstoupit dechovou zkoušku. Toto nemilé zdržení vyřešili Lt. Col. Jack a Sgt. Kamil tím, že předjeli konvoj a do Háje umučených přijeli včas, aby se postavili jako čestná stráž k pomníku umučených. Jedná se o pietní místo s masovým hrobem obětí vlakového vězeňského transportu, který dorazil do Stoda v dubnu r. 1945. Mezi obětmi tohoto masakru bylo i šest amerických výsadkářů. Na závěr pietního aktu položili naši členové  květiny k pomníku.

23.4. Litice

Každý rok se vracíme do Litic vzpomenout na mimořádně poctivou posádku Alana Fergusona, která nalétávala na Škodovku 3x, aby co nejpřesněji splnila svůj úkol. Při posledním průletu před bombardováním byli zasaženi do křídla. 2nd Lieutenant A. Ferguson odklonil B-17 do polí u Radobyčic, kde "vysypal" náklad a pokoušel se přistát u Lhoty. Bohužel letadlo se při přistání na břicho vzňalo, a tak pohřbilo zbytek posádky, která nestačila B-17ku opustit včas. Zachránil se pouze jeden letec, který se po letech přiletěl podívat na místo tragédie až ze svého domova v USA.

1.4. Průjezd amerického konvoje přes ČR

Začátkem dubna projel Českou republikou konvoj amerických "Strikerů", který jsme náležitě přivítali u tunelu Valík. Velice poutavou kulisou byla maketa Sochy Svobody, z které byli američtí vojáci doslova unešeni, důkazem toho bylo jejich hlasité troubení, volání a mávání ze všech sil. V okamžiku jejich průjezdu kolem našeho stanoviště vznikl velice zajímavý kontrast našich druhoválečných jeepů s moderními americkými bojovými vozidly "Striker". 

Více informací a fotek zde: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/konvoj-dalnice-d5-plzen-dragouni.A150401_113349_plzen-zpravy_pp

31.3. Návštěva velvyslance Andrewa Schapira v Plzni

Všichni jsme se těšili na návštěvu amerického velvyslance pana Schapira, kterého s vojáky druhé kavalérie pozval na návštěvu Magistrát města Plzně. Na krátkou dobu jsme se s ním setkali ve vstupní hale plzeňské radnice, kde byl s námi i známý sběratel válečné pošty Pavel Hausner, ten panu velvyslanci předal několik dokumentů z války jako dárek. 

Spojenecké kluby vozidel

P.F. 2015