KRONIKA 2016


11.11. Den válečných veteránů

V Plzni na Homolce se 11.11. konal pietní akt ke Dni veteránů, kde jsme i my uctili památku padlých. 

28.9. Svatováclavská jízda

Koncem září jsme opět vyrazili na Svatováclavskou jízdu, při které navštěvujeme hrob T. G. Masaryka a uctíváme jeho památku. Mezi tradiční zastávky na naší trase patří i hostinec U Rozvědčíka.

19.8. - 21.8. Drahňovice

Jedná se především o akci zaměřenou na setkání majitelů historické vojenské techniky spojené se společnou jízdou terény a městy. Každoročně navštěvujeme například Sázavu či Český Šternberk. Krásné ubytování nám v tomto roce zajistil Dvůr Prak. 

červen 2016 Velešín - demarkační linie

Akci pořádá pražský klub OCR a jedná se o jízdu po demarkační linii. Letošní cesta byla zaměřena na postup 26.pěší divize. Průběh akce proběhl zcela v pořádku a bez problémů.

Slavnosti svobody 2016                                                       - přehlídka, která neměla být a byla

Velké dohady, zda přehlídka spojeneckých vozidel má nebo nemá být, rozhodovali také kluby které žádná vozidla nevlastní. I pan Baxa tehdy náměstek pro kulturu ještě v sobotu sdělil veřejnosti, že žádná přehlídka nebude. My jsme v týdnu zašli za náčelníkem dopravní policie a domluvili jsme se, že přehlídku uskutečníme. Vyšel nám bez jakýchkoliv problémů vstříc a sepsal s námi protokol o průjezdu spojeneckých vozidel po Klatovské třídě. Dohoda byla jasná: pouze v pravém jízdním pruhu z Bor až na Rychtářku. Jediní, kdo se nesměli přehlídky zúčastnit na rozkaz jejich předsedy, byli členové MCC. I přes tento zákaz se zúčastnilo 9 vozů. Celkem se této přehlídky zúčastnilo 96 vozidel všech typů. Kluby, které přehlídku odmítly argumentovaly tím, že ji stačí uskutečnit jednou za pět let. Nedomyslely, že veteránům je kolem 90 let a více. Každému logicky uvažujícímu člověku dojde, že pět let je pro ně příliš dlouhá doba!

 https://www.youtube.com/watch?v=C56MBFTLZX8 

Video reportáž - Reportéři ČT 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/216452801240017/video/470426

Článek z novin:

Dopis Jiřího Augusty:

Vážený pane Polívko,

jen stručně a krátce.

Velmi si vážím Vašeho odhodlání udržet mnohaletou tradici vojenské přehlídky military vozidel na Klatovské tř. Věřím, že stejně jako většina obyvatel Plzně i pravidelných návštěvníků květnových oslav osvobození je pro ně tato přehlídka a možnost pří ní vzdát hold veteránům zcela samozřejmou součástí.

Vnímám ji jako tradiční a přirozenou akci, ze které je ještě cítit nadšení přihlížejících a emoce při možnosti vidět a setkat se s veterány. Je zajímavé sledovat dojetí a slzy u té, stále se zmenšující, hrstky pamětníků, kteří jako obyvatelé Plzně osvobození v roce 1945 zažili.

Samozvaní organizátoři, nepříliš šťastná politická situace na radnici, nekompetentnost, upřednostňování skrytých obchodních zájmů... asi nemá smysl pokračovat.

Vyjadřuji Vám podporu.

Provozuji taxislužbu a autopůjčovnu a proto Vám nabízím, v případě že budete potřebovat, možnost využít 1 - 3 vozidla taxi nebo zapůjčení aut při realizaci zítřejšího konvoje (možnost přepravy osob, rychlý odtah na laně v případě nepojízdnosti z Klatovské, atd.) s tím, že tyto služby nabízím samozřejmě zcela bezplatně jako podporu Vaší snahy.

Jiří Augusta,

tel. 733 222 317, www.ferovetaxi.cz


Komentář k letošním slavnostem v Plzni a názor jak je uveden na sociálních sítích od KVH Tommy & Yankee z.s.

Nejsem, ten co zde běžně dává nějaké statusy apod., ale dnes si nemohu odpustit několik málo slov a postřehů k problematice Convoy of Liberty (Slavnosti svobody)....

To co dnes čtu po FB a dalších diskuzích, jsou z velké části neuvěřitelné lži a zkreslené informace, které se dokáží v rámci dnešního světa internetu vyplodit, aniž by diskutující lidé znali skutečný stav věcí a hodlali o nich lidsky a rozumně diskutovat. Krok směrem nekonat letos Convoy of Liberty má své pádné důvody, které se ve světě internetu už dva dny velmi zkreslují a nikdo nad nimi nechce bohužel přemýšlet a slyšet, proč se tak činí. Určitě k tomu bohužel přispěli i protichůdné články a vyjádření z vyšších míst, k čemuž se zde raději vyjadřovat nebudu. Všichni, kdo tak rozhodli, jsou prakticky automaticky označováni za všechno možné i nemožné a že hodlají jiným bránit udržovat tradice. Za sebe mohu říci, že jsem přípravám Slavností svobody a jejich programu (projektu PLZEŇ 1945) obětoval s kolegy (dobrovolně a rádi) několik let života, a takovéto vyjádření nás pak velmi mrzí a myslím si, že jsou velmi mimo, protože naší snahou vždy bylo posunovat program nejenom pro lidi dále a o to se snažíme pořád.

Často čtu, že se ruší tradice, vždyť ale nikdo neřekl a ani se nic takového opravdu neschválilo (u těch jednání jsem osobně byl), že se něco na vždy ruší. Dokonce se ani neřeklo, že auta nebudou nějak zapojena a že bude 100% nakonec zaveden model po 5 letech. Snahou je zkusit program poskládat jinak. Dřívější tradicí bylo právě to, že ten konvoj nebyl každý rok na Klatovské třídě, ale střídaly se menší průjezdy ulicemi na náměstí s velkou přehlídkou (to jsem také zažil ještě jako i dítě), ano toto byla tradice, která poslední léta doznala jistých změn, ale bylo to tak činěno i z důvodů, že se zkoušely různé varianty (organizační) na rok 2015, např. poslední tři roky, aby to vše klaplo na první dobrou.

Snahou všech organizátorů Slavností Svobody, tedy i mě (za projekt Plzeň 1945), je lidem ukázat každý rok něco zajímavého nového, to za současného stavu s konvojem moc dobře nelze, pokud si neuděláme menší odstup a to obzvláště po velkém kulatém výročí, kdy je jasné, že není možné dát dohromady tolik zajímavé techniky a to i z ciziny a je tam x dalších problémů. Málokdo si dovede představit, jakou přípravu konvoj ajeho části znamená, což často nechápu ani běžní účastníci, kteří se se svým autem konvoje účastní. V tu chvíli, kdy se udělá konvoj (který prostě nebude diametrálně jiný a zajímavější než rok předtím i kdybychom se teď asi rozkrájeli), tak se tím pohřbívá několik nových a neokoukaných zajímavých nápadů, které se pro veřejnost připravují a nejenom pro ní, ale také pro ty hosty nejvzácnější, tedy samotné veterány, k čemuž napíši něco o pár řádek níže. Protože den není nafukovací a jenom konvoj zabere celkově za ten den kolem 7 hodin komplet (s přípravou a ukončením po všech stránkách), je třeba si uvědomit, že nedělní program tedy s případným konvojem ovlivňuje celý časový harmonogram oslav, na které nemáme prostor týdne, ale víkendu - tří dnů a letos dokonce bez státního svátku ve všední den.

Je zcela jasné, že toto rozhodnutí vyvolá rozporuplné reakce, chápu, že části lidem to bude chybět a nelíbí se jim to, ale nic nebylo činěno z naší strany s tím lidi o něco připravit a už vůbec ne veterány, jak jsem se také již dnes dočetl, což už je naprosto mimo mísu! Byla by mi naprostá hanba, kdyby náš spolek udělal cokoliv proti tomu, aby si veteráni či veřejnost oslavy užili. Vždyť to celá léta děláme pro ně (ale i pro další z řad českých veteránů, pamětníků a odbojářů,.... na ty se třeba dost zapomíná ne? i z řad lidí co po netu teď velmi křičí, to je třeba smutný, že vlastní lidi nezajímají události osvobození jako celku a zapomíná se na vlastní lidi, ono to s tím osvobozením Plzně není tak jednoduché). Myslím si, že kdo zná náš spolek a naši činnost, tak to ví.

Vedlo k tomu to, co už jsem psal i výše, snaha dát další nový náboj oslavám a připravit lidem něco nového (všude se ale tvrdí opak), ale to už asi nikdo nechce slyšet, že se například plánovala speciální spanilá jízda menšího konvoje skrze město, který by s veterány projel různé obvody města (a v rámci toho měly být přichystány další body programu), lidé by měli možnost se s nimi setkat za velmi osobní atmosféry, což jak je znám (osobně) by jim udělalo velkou radost (někdy mám pocit, že se všichni veterány rádi ohánějí, co je pro ně nejlepší, ale už minimum lidí je opravdu osobně zná a ví co si přejí). Nejsou to naše hračky k pobavení ani prostředky k získávání politických bodů, jak se asi někteří také domnívají.

Možná by bylo fajn, kdyby jistá část lidí v rámci této akce a své "účasti" nehleděla jen na sebe, a spíš na to, jak tu akci pro ty lidi doopravdy oživit a tradice uchovat. Souhrnným problém těchto velkých akcí je, že řada lidí pod záminkou "ukazujeme lidem historii a udržujeme tradice", ukazuje a prezentuje především a jen pouze sebe pro svůj dobrý pocit na duši, aniž by o zlepšení programu veřejnosti či veteránů vůbec šlo a něco proto udělali, krom brblání na internetu, které je dnes tolik v módě. Takový bohužel již několik let svět reenactingu (předvádění historie naživo) je. Lidé, které znám, a odmakali na té akci neskutečnou práci za ty léta, jsou většinou vidět vždy nejméně, protože o to ani nestojí. To co se dnes kolem toho děje je tedy naprostá hysterie, bez rozumné debaty a znalosti problematiky. Tolik můj názor.

S přátelským pozdravem

Daniel Malý

předseda

KVH Tommy & Yankee z.s.

Konopiště 2016

Pietní akt na Konopišti se koná každý rok a jedná se o vzpomínku na zavražděné letce. Tímto bychom chtěli poděkovat 2nd Lt. Petrovi Vaněčkovi za organizaci celé akce včetně občerstvení.

Javornice 2016

Již tradičně pro nás začala sezóna v dubnu, kdy se koná akce Javornice. Při této události jsou vozidla testována v náročném terénu jako jsou například bahnité polní cesty či vodní brody. Celá akce byla velmi dobře organizována  First sergeantem Karlem. Na závěr vzal Lt. Col. Jack zájemce o socialistickou historii do tajného objektu - záložní velitelské stanoviště 10. letecké armády ČSLA (více v rubrice "Historie").

Novoroční jízda Prahou 2016

Jak jinak si popřát k novému roku než osobně-podáním ruky. I letos jsme vyjeli do Prahy na Kampu zalomit palce s kamarády. Vzhledem k podmínkám (-10°C) jsme jeepa naložili na vlek a složili ho v Košířích. Na Kampu k "okénku" bistra Bruncvík Sgt. Romana-člena klubu jsme dorazili jako první. Následovala nás naše MP a poté teprve přijel domorodec dělostřelec cpt. Devil. Atmosféru srazu umocnili dudáci pod vedením M.Sehnala. Jízda jako vždy začínala na Hradčanském náměstí, kde jsme se setkali kardinálem Dukou. Kolegové kardinála donesli na uvítanou pekáč buchet a lahvinku slivovice na zahřátí organizmu (mimo řidičů). Závěr se vždy koná u Rudolfina, na jehož schodech se dělá závěrečná fotografie všech účastníků. Na závěr bychom chtěli poděkovat Sgt. Mirko Trubkovi za několikaletou organizaci této akce.