KRONIKA 2022


19.8.-21.8. Drahňovice

Tato akce je jakýmsi protestem proti událostem souvisejícím s datumem 21. srpna 1968. Nejedná se tedy o věrnou historickou akci s dodržováním pravidel o roku výroby vozidla případně pravidel o ústroji. I přes tuto charakteristiku se jedná o velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou událost. Letos se zúčastnilo velké množství americké, britské, ale i československé techniky. 16. ročník akce Drahňovice se nesl ve znamení chladného a deštivého počasí. Všichni byli zklamáni, že musí mít v letních měsících nasazené plachty na vozidlech. Sobotní projížďka podél řeky Sázavy byla velice vydařená, během cesty jsme navštívili samotnou Sázavu, Kouřim, Lipany či Český Šternberk. U památníku bitvy u Lipan proběhla velice zajímavá přednáška o místní husitské bitvě, která byla zakončena společným obědem. Ubytováni jsme byli opět v zrekonstruovaném statku přímo na návsi v Drahňovicích, kde se nám velice líbí. Za velmi dobrou organizaci celé akce bychom chtěli poděkovat 2/LT. Vaněčkovi. 

4.6. Zhůří

Letošní pietní akt v zaniklé obci Zhůří byl oproti předchozím ročníkům přesunut ze začátku července na sobotu 4. červena, tedy datumově nejblíže k výročí vylodění spojenců v Normandii dne 6.6. 1944. Vedení obce Hartmanice k tomuto uvolilo v rámci slavnostního otevření nově zrekonstruovaného památníku, který je věnován padlým americkým vojákům z 90. pěší divize, jejichž cesta do Československa započala právě v Normandii. Součástí památníku je i panelová výstava, kde jsou zachyceny fotografie předchozích vzhledů památníku a fotografie pietních aktů, které zde v minulosti proběhli. Na panelech je umístěno mnoho fotografií našeho klubu, neboť se vzpomínkového aktu pravidelně zúčastňujeme již několik let. Letošní akce se zúčastnilo i několik dalších klubů vojenské historie se svou technikou, která ještě vyzdvihla význam tohoto místa. Na Zhůří jsme vyjížděli z malebného penzionu v Hoslovicích, kde se o nás rovněž velice dobře starali. Celou akci považujeme za velice vydařenou.

8.5. Convoy of Liberty

Letošní přehlídka proběhla standardně bez problémů a za krásného počasí. Je dobře, že kulturní odbor magistrátu už pochopil, že nedělní dopoledne je s ohledem na historii nejlepší volbou. Experimenty jako sobota večer nebo roztroušené skupiny spojenecké techniky po Plzni se jednoznačně neosvědčili. Náš klub měl letos na přehlídce velmi početné zastoupení, do něž byl zahrnut i pěší oddíl. Závěr přehlídky se uskutečnil v obci Losiná a považujeme ho za velmi vydařený. V místní restauraci měli účastníci připravený oběd, zahrála kapela Ticket a jako zpestření zde vystoupily country tanečnice ze skupiny Podpultovky.

fotografie pořídil: Luboš Košnař, Roman Kelbich, Radek Hájek, Ladislav Čása, Jakub Šebek a samotní členové klubů vojenské historie 

5.5.-7.5. Konvoj vítězství 1945

Letošní oslavy osvobození proběhly v duchu návratu k normálu. Všichni jsme se na ně moc těšili. Jako obvykle jsme slavnosti zahájili konvojem po jihozápadních Čechách ve dvou dnech. Třetí den jsme projeli okruh kolem Plzně a v neděli  jsme se zúčastnili přehlídce na Klatovské třídě. Vzhledem k tomu, že nám přálo počasí, tak jsme si to moc užili stejně jako občané měst a obcí, které jsme navštívili. Na tyto oslavy se k nám připojili i spřátelené kluby: 97. pěší z Mělníka, Jeep klub z Českých Budějovic, veterán klub Nové Jirny, členové klubu V. Havelky a další. 

4.5. Háj umučených - Stod

Každý rok při Konvoji Vítězství 1945 se zúčastňujeme pietního aktu v Háji umučených ve Stodě, kde zemřelo také šest amerických výsadkářů. Letos byl termín konání tohoto pietního aktu přesunut. Byli jsme požádáni zastupiteli města, abychom přijeli o dva dny dříve. Naše čestná stráž a pěvecký sbor z Horšovského Týna zdůraznili toto smutné výročí. Po projevu pana starosty Vlka a po zazpívání americké a české hymny byl vzpomínkový akt ukončen.   

30.4. Dolní Lukavice

Týden před hlavními květnovými Slavnostmi svobody jsme byli pozváni do Dolní Lukavice, kde se konaly celodenní oslavy osvobození. V rámci této akce jsme vytvořili přesné napodobení příjezdu Američanů do Dolní Lukavice, kde nás přivítalo mnoho zdejších obyvatel. Po zaparkování nám děvčata v dobových krojích nabízela domácí buchty a atmosféra byla více než příjemná. Po ukázce vojenské techniky proběhl nejprve pietní akt u památníku padlých ve světových válkách a následně se celý konvoj přesunul ke zdejšímu hřbitovu, kde je pochován člen jednotky Rangers - John Shobey. U hrobu proběhl druhý vzpomínkový akt, kterého se zúčastnila i manželka Johna Shobeye, paní Zdeňka Kohoutová, s níž jsme si po pietním aktu velice rádi popovídali. Podvečer se nesl v duchu křtu nové knihy autorky Evy Horové (Klepsové), která zároveň celou akci organizovala. Tímto ji chceme poděkovat za příjemný a zdařilý průběh dolnolukavických oslav osvobození. 

29.4. Ambasáda USA

Na konci dubna jsme se zúčastnili již tradiční akce "Ambasáda", kterou má na starosti Sgt. Mirko Trubka, jehož bychom tímto chtěli pochválit za dobrou organizaci. Součástí programu bylo pronesení projevů ambasadora a dalších aktérů, po nichž se uskutečnilo symbolické složení americké vlajky. Návštěva Ambasády byla zakončena jízdou po Praze.  

25.4. Pietní akt v Liticích

Již od roku 2005 (někteří i dříve) se naši členové zúčastňují vzpomínkového aktu v Liticích, při kterém se vzdává hold letcům padlým v boji proti fašismu. Posádce, jenž zahynula v Liticích, je věnován památník, který je obci umístěn již od 2. světové války. Touto vzpomínkovou akcí se snažíme zachovat vzpomínku na mladé a velmi odvážné chlapce - nejstaršímu z nich bylo 22 let.

Nálet je detailněji popsán v následujícím odkazu: https://www.drbna.cz/zpravy/spolecnost/9270-americke-bomby-presne-pred-77-lety-srovnaly-se-zemi-plzenskou-skodu-stale-vyrabela-zbrane-pro-nemce.html?fbclid=IwAR0SGrVtlhqEmzOE5kymtag4r6XtbVNNcKUmibZoOwC20INaJXoZXxC43T8

8.4.-10.4. jarní Javornice

"Javornice" byla poznamenána úmrtím Sgt. Ládi Rokose, který s námi jezdil přes dvacet let. Sobotní den začínal jako vždy na střelnicí, odkud se následně pokračovalo těžkým terénem. V brodech se nacházelo opravdu velké množství vody. Původní předpověď počasí díky Bohu nevyšla, neboť má náš kaplan Duck "nahoře" dobré známé. Oběd v restauraci v Nečtinech byl jako vždy vynikající. Výborné počasí vydrželo až do večera, který se dále nesl v hudební produkci skupiny Ticket. Během sobotní noci napadl sníh a začalo mrznout tak, že se rázem celá krajina proměnila v Ardeny.

26.3. sraz Davle

Akci "Remagen" již léta organizuje Sgt. Mirek Trubka. Sraz vozidel byl v Davli, kam jsme jako jediní z Plzně přijeli. Ráno v Plzni ukazoval teploměr -5°C, to nás ale nemohlo odradit. Mirka musíme pochválit, že měl vše dobře zorganizované. Domů jsme se vraceli přes Příbram s tradiční zastávkou na grilu v Míšově, jsme jako vždy pochutnali.

https://www.youtube.com/watch?v=zLU6CTSGoIs&ab_channel=PetraStr%C3%A1n%C3%ADkov%C3%A1

16.3. Beseda s generálem Petrem Pavlem

Zhruba před 3 týdny byl náš klub kontaktován ředitelem gymnázia panem Petrem Mazancem. Dostali jsme pozvání na besedu v prostorách gymnázia. Ústřední postavou této besedy byl vzácný host generál v. v. pan Petr Pavel. Byli jsme tímto pozváním nadšeni a s díky jsme jej přijali. Pan generál si besedu moderoval sám a po krátkém úvodu dal prostor přítomným pro dotazy. Většina otázek měla souvislost s válkou na Ukrajině. Dostávalo se jim velmi fundovaných a srozumitelných odpovědí. Následně jeden z hostů prohlásil, že má dost osobní dotaz, a to zda bude pan generál kandidovat na prezidenta. Dostalo se mu odpovědi, že po službě v armádě, by to bral jako další službu vlasti, tak že ano. Po skončení oficiální části, jsme měli možnost se s panem generálem setkat v úzkém kruhu, toho jsme využili k předání "coinu" našeho klubu, k vyfotografování a k pozvání pana generála na přehlídku 8.5. do Plzně, kde bychom ho vezli na štábní Dodge. Zdůraznili jsme mu, že by to pro nás byla velká čest. 

8.1. 2022 Novoroční jízda Prahou

8.1. se konala již tradiční akce - Novoroční jízda Prahou, při které jsme navštívili Čertovku, Pražský hrad a Rudolfinum.