KRONIKA 2022


27.12. Pohřeb Pavla Hauznera

V prosinci jsme se s velkou lítostí dozvěděli, že zemřel náš dlouholetý kamarád Pavel Hauzner. Byl to výjimečný sběratel americké válečné polní pošty a soudní znalec v oboru filatelie. Svojí sbírku vystavoval v prostorách plzeňské radnice. Vzhledem k ročníku narození 1934 pamatoval příjezd amerických osvoboditelů do Plzně. Pavel se zúčastňoval spolu s námi mnoha akcí a každý rok pravidelně navštěvoval Vánoční párty pořádanou naším klubem. Jako první byl vždy na parketu a moc si toto setkání užíval. Samozřejmě jsme se s ním šli rozloučit na bolevecký hřbitov, kde jsme měli rovněž možnost promluvit se členy jeho rodiny. 

20.12. Pohřeb Ivana Petrů

Do klubu přišla další smutná zpráva, a to konkrétně o úmrtí našeho letitého kamaráda Ing. Ivana Petrů. Ivan byl předsedou spolku přátel Šumavy. V roce 2000 inicioval vznik pomníku na Zhůří, na něž sehnal potřebné finanční prostředky. Jednalo se o pomník postavený na památku deseti zákeřně zabitých amerických vojáků od 90.pěší divize, kteří padli těsně před koncem války. Ivan dále na tomto místě každoročně organizoval pietní akt spolu se starostou Hartmanic Jiřím Juklem. Událost se konala vždy na Den nezávislosti. Poslední rozloučení proběhlo v kostele v Klatovech a náš klub poslal na pohřeb početnou skupinu zástupců. 

10.12. Demonstrace na náměstí T. G. Masaryka

Po velmi úspěšné demonstraci proti Gigafactory přímo na letišti v Líních jsme s nadšením přišli na další demonstraci na náměstí T. G. Masaryka. Moderátor p. Vašek přivítal dosti velký počet demonstrujících občanů. Poté předal slovo Jiřímu Glosovi bývalému veliteli zabezpečovacího zásobovacího útvaru Líně a později veliteli posádky Plzeň. Nebyl to diplomatický tah od moderátora, neboť tento řečník již od začátku vzpomínal na "zlaté časy" knedlíkového socialismu. Znehodnocoval chování ukrajinského prezidenta Zelenského a vyzdvihoval předválečné chování prezidenta Zemana. Dále pokračoval tím, že špinil českou vládu a senát! Neustále pokračoval v tomto duchu. Mnohým, včetně nás, došla při jeho projevu trpělivost, a proto postupně většina účastníků odcházela. Jak jsme se později dozvěděli, tak jeden z dalších řečníků také vzpomínal. Tito pánové nepochopili, že jsou na demonstraci za zachování letiště a ne na politickém briefingu. Měli jsme tu možnost si krátce promluvit s hlavním pořadatelem a moderátorem p. Vaškem, který nepřipustil, že bylo chybou dát těmto řečníkům prostor. Zvažujeme, zda se po této zkušenosti zúčastníme případné lednové demonstrace. Jen pro zajímavost, na letišti již probíhají průzkumné vrty. 

3.12. Vánoční párty

Z důvodu havarijního stavu Alfy jsme byli nuceni vyhledat jiný vhodný prostor pro tradiční vánoční párty našeho klubu. Bohužel v Plzni se nám nepodařilo najít vyhovující sál. Vzhledem k tomu, že v Losiné u sportovního areálu má restaurace sál s kapacitou 170 osob, rozhodli jsme se uspořádat Vánoční párty právě zde. K tomuto rozhodnutí rovněž přispěla i skutečnost, že byl v obci  otevřen nový penzion, kde se mohli ubytovat naši mimoplzeňští členové. Zahrát nám přijela, stejně jako každý rok, country skupina Ticket. Na začátku akce přivítal Cpt. Magpie  všechny přítomné a Maj. Fery stručně zhodnotil celoroční činnost klubu, zároveň pak připomněl členy klubu, kteří se této párty bohužel nedožili. Jako součást této vzpomínky zahrála kapela  píseň Tipperary. Poté armádní kaplan Duck požehnal této párty. Po zahrání několika skladeb se Col. Betty a Lt. Col. Jack ujali povyšování a odměňování vybraných členů. Měli jsme tu čest přivítat známého sběratele americké válečné pošty a soudního znalce v oboru filatelie 88 letého Pavla Hausnera, který se této akce zúčastňoval pravidelně. Dalšími hosty byl pan starosta M. Černý s chotí, ředitel gymnázia pan P. Mazanec s chotí, manželé Uhlířovi z Prahy a známý plzeňský novinář a režisér M. Anton. Mile nás překvapil příjezd předsedy VCC Nové Jirny S. Páva s chotí a také příjezd obou "Italů" ze Slaného. Akce měla velmi kladné ohlasy. Všichni zúčastnění byli mimořádně spokojeni s prostředím, kapelou, pitím, jídlem i ubytováním.  Z jejich hodnocení vyplývá hlavně to, že chtějí příští rok akci zopakovat opět v hospodě Pod lesem v Losiné. 

15.11. Protest proti Gigafactory Líně

Jako klub 3. Armády Plzeň jsme považovali za povinnost, zúčastnit se protestní akce za zachování letiště Líně, které má nadstandartní parametry. V současné politické situaci, aniž bychom nevzpomněli na ZLS a soukromé letecké školy, je toto letiště strategicky důležité. Domníváme se, že v této době dávat přednost německým obchodním zájmům před zajištěním bezpečnosti, je proti zdravému rozumu. Na této akci jsme postrádali přítomnost zástupce Plzeňského hejtmanství včetně hejtmana Špotáka. Počasí nám nepřálo, byla zima a mlha, ovšem navzdory tomu se na podiu vystřídalo hodně řečníků s pádnými argumenty pro zachování letiště v současné podobě. 

11.11. Den válečných veteránů

U pomníku v Brojově ulici, kde začíná Den válečných veteránů, se tentokrát sešlo více členů z našeho klubu. Po zde provedeném vzpomínkovém aktu za doprovodu kapely se účastníci přesunuli k pomníku na Homolce. Zde byli jako každý rok vyznamenání aktivní členové různých klubů a další vybraní lidé. Po položení věnců byl pietní akt ukončen skladbou Večerka. My jsme se následně rozjeli do Mokroušů (12 km od Plzně), abychom uctili památku u památníku desátníka Štěpánka, který padl při misi v Afganistánu. Čest jeho památce jsme vzdali položením kytice a zasalutováním.

31.10. Uctění památky pana generála Štandery

Každoročně se v Den památky zesnulých přesouváme ke hrobu pana generála Miroslava Štandery, kde pokládáme květinu a srdečně na něj vzpomínáme. Za tento každoroční akt nám poděkovala dcera pana generála - viz. níže.

Milý Františku,

zapomněla jsem poděkovat za kytku pro tátu, vážíme si toho! 

Děkujeme i za pozvánku na vánoční párty - uvidíme, zda se uvidíme..

Zdravíme a přejeme pevné zdraví! 

Mirka a Franta 

24.10. Uctění památky pilotů

Kluby leteckých veteránů nás každý rok zvou na pietní akt u pamětní desky generála Hartmana a na náměstí Míru, kde se nachází pomník těch, kteří se nevrátili. Počasí nám moc nepřálo, a tak se sešlo jen několik nejvěrnějších. Iveta I. nás po skončení aktu pozvala do vinárny u Slunce, kde se podepisovala petice na exhumaci českých výsadkářů z hromadného hrobu v Ďáblicích. 

14.10.-16.10. podzimní Javornice

Tradice se neruší, a tak jsme opět při jízdě do Mladotic zastavili v cukrárně v Chrástu. Zatím nám počasí přálo, a tak jsme již v 15.00 byli na místě. Kytarista "Hardy and company" trucovali a nepřijeli a "Italové" si zapomněli kytary doma. Páteční večer se tudíž jenom povídalo. Sobotní ráno nás přivítalo hustým deštěm, ale i tak jsme se přemístili na střelnici. Poté jsme po lesních a polních cestách přijeli do obce Chyše, kde je pivovarská restaurace. Všichni jsme byli s obědem a obsluhou spokojeni. Tentokrát jsme nemohli jet brody, neboť několik neukázněných individuí pro nás neznámých v této lokalitě dělalo bordel. Po stížnostech místních chatařů nám byl průjezd zakázán. Večer se nesl v duchu country hudby skupiny Ticket. Byly také vyhlášeny výsledky soutěží a Maj. Fery ve svém projevu vzpomněl na našeho nedávno zesnulého člena First Sergeanta Michala. Kapela na počest zesnulého zahrála skladbu "Kde ty kytky jsou..........". Na zpáteční cestě v neděli nám na opět svítilo slunce. 

10.9.-17.9. Ardeny

Po dvou covidových letech se část našeho klubu přesunula do Belgie na dlouho odkládanou akci "Ardeny". Z Plzně jsme vyrazili ve 4:45 směrem na Rozvadov, Neukirchen, Luxembourg a Bastogne, za kterým jsme sjížděli na Dochamps, kde byla naše plánovaná základna. Po příjezdu jsme se ubytovali ve velkém, na stráni situovaném kempu Petite Suisse, v němž jsme měli zarezervované mobilhomy a stání pro obytná auta. na místě jsme zvolili štábní mobilhome, kde jsme se každý večer scházeli a vymýšleli program na další den. První den dovolené, t.j. v neděli jsme se rozhodli, z důvodu pěkného počasí vyrazit na nejdelší trasu Trois Ponts - La Gleize - Stavelot - Malmedy, kde jsme navštívili například museum December 44 s kulisou tanku Tiger II, památník protiletadlového dělostřelectva 82. výsadkové divize a další. V pondělí se předpověď opět vydařila a vyrazili jsme tedy opět na vzdálenější trasu Barague de Fraiture - Viesalm - Sankt Vith. Při tomto výletu jsme navštívili památník věnovaný Arthurovi C. Parkerovi a jeho mužům, památník z tanku Sherman M4A3E8 věnovaný 7. obrněné divizi, místo havárie letounu Halifax a samozřejmě hlavní obranou linii 82. výsadkové divize u St. Vith. Celý výjezd byl zakončen fotkou u tanku Achilles a v kavárně La Roche. V úterý se začalo počasí zhoršovat a z tohoto důvodu jsme vyrazili pouze na krátkou trasu do Houffalize k památníku věnovanému 1. a 3. armádě USA. Cestou zpět jsme si ještě prohlédli rozstřílený Sherman ve městě Wibrin. Středa byla ve znamení trvalého deště, a proto většina našich členů a veškerá technika zůstala v kempu. Pouze malá čtyřčlenná skupina vyrazila na nákup suvenýrů do Bastogne, kde shodou okolností narazila na zájezd z USA. Američané byli nadšeni a pořídili s námi několik fotografií. Čtvrtek přinesl opět trochu jasné oblohy a my mohli vyrazit na trasu Érezée - Hotton - La Roche. V tento den jsme viděli například památník věnovaný Task Force Hogan, což byla jednotka 400 mužů, kteří se dokázali proplížit přes německé linie a vrátit se zpět ke své divizi. V tento den jsme dále navštívili britský vojenský hřbitov v Hottonu, kde na všechny dolehla atmosféra bitevní hrůzy v Ardenách. Poslední den jsme jeli pouze po nejkratší trase Manhay - Grandmenil a zpět. Cestou jsme navštívili muzeum Manhay 44, před kterým stojí tank Panther. Muzeum je sice malé, ale krásně udělané. Zpět do Česka jsme vyjížděli v 7:00 směrem Saarbrücken a cca v 17:00 jsme byli doma. Celkově lze akci Ardeny hodnotit jako úspěšnou. V kempu jsme vytvořili příjemnou rodinnou atmosféru a noví i již tradiční účastníci této akce hodnotili celý zájezd pozitivně.

19.8.-21.8. Drahňovice

Tato akce je jakýmsi protestem proti událostem souvisejícím s datumem 21. srpna 1968. Nejedná se tedy o věrnou historickou akci s dodržováním pravidel o roku výroby vozidla případně pravidel o ústroji. I přes tuto charakteristiku se jedná o velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou událost. Letos se zúčastnilo velké množství americké, britské, ale i československé techniky. 16. ročník akce Drahňovice se nesl ve znamení chladného a deštivého počasí. Všichni byli zklamáni, že musí mít v letních měsících nasazené plachty na vozidlech. Sobotní projížďka podél řeky Sázavy byla velice vydařená, během cesty jsme navštívili samotnou Sázavu, Kouřim, Lipany či Český Šternberk. U památníku bitvy u Lipan proběhla velice zajímavá přednáška o místní husitské bitvě, která byla zakončena společným obědem. Ubytováni jsme byli opět v zrekonstruovaném statku přímo na návsi v Drahňovicích, kde se nám velice líbí. Za velmi dobrou organizaci celé akce bychom chtěli poděkovat 2/LT. Vaněčkovi. 

15.7. - 17.7. Česká Kanada

Jako každý rok jsme dle tradice započaté v roce 2002 v půlce července vyrazili na Českou Kanadu. Bohužel letos bez Ládi Rokose, který tuto akci několik let organizoval. Vzhledem k jeho úmrtí se organizace ujal jeho zeť Jirka Prokop. Stejně jako v předchozích více než deseti letech byl naší základnou AIR penzion paní Jirmusové na letišti v Jindřichově Hradci. Tímto bychom chtěli paní Marušce poděkovat za báječnou, téměř rodinnou atmosféru, kterou nám po celá léta vytváří. Náplní této akce je převážně návštěva pietních míst v oblasti Jindřichova Hradce a blízkého okolí. Na hřbitovech ve svatém Ondřeji a v Člunku jsme uctili památku padlých amerických letců. V rámci akce jsme rovněž navštívili letecké muzeum v Deštné, kde jsme darovali materiály, týkající se pana generála Miroslava Štandery, kterého jsme měli tu čest znát osobně, neboť jsme ho několik let vozili na jeepu při přehlídce na Slavnostech svobody v Plzni. Akce Česká Kanada je  pro náš klub již srdeční záležitost a budeme ji tedy pořádat i nadále, ovšem teď již jako "Memoriál Ládi Rokose".

4.6. Zhůří

Letošní pietní akt v zaniklé obci Zhůří byl oproti předchozím ročníkům přesunut ze začátku července na sobotu 4. červena, tedy datumově nejblíže k výročí vylodění spojenců v Normandii dne 6.6. 1944. Vedení obce Hartmanice k tomuto uvolilo v rámci slavnostního otevření nově zrekonstruovaného památníku, který je věnován padlým americkým vojákům z 90. pěší divize, jejichž cesta do Československa započala právě v Normandii. Součástí památníku je i panelová výstava, kde jsou zachyceny fotografie předchozích vzhledů památníku a fotografie pietních aktů, které zde v minulosti proběhli. Na panelech je umístěno mnoho fotografií našeho klubu, neboť se vzpomínkového aktu pravidelně zúčastňujeme již několik let. Letošní akce se zúčastnilo i několik dalších klubů vojenské historie se svou technikou, která ještě vyzdvihla význam tohoto místa. Na Zhůří jsme vyjížděli z malebného penzionu v Hoslovicích, kde se o nás rovněž velice dobře starali. Celou akci považujeme za velice vydařenou.

8.5. Convoy of Liberty

Letošní přehlídka proběhla standardně bez problémů a za krásného počasí. Je dobře, že kulturní odbor magistrátu už pochopil, že nedělní dopoledne je s ohledem na historii nejlepší volbou. Experimenty jako sobota večer nebo roztroušené skupiny spojenecké techniky po Plzni se jednoznačně neosvědčili. Náš klub měl letos na přehlídce velmi početné zastoupení, do něž byl zahrnut i pěší oddíl. Závěr přehlídky se uskutečnil v obci Losiná a považujeme ho za velmi vydařený. V místní restauraci měli účastníci připravený oběd, zahrála kapela Ticket a jako zpestření zde vystoupily country tanečnice ze skupiny Podpultovky.

fotografie pořídil: Luboš Košnař, Roman Kelbich, Radek Hájek, Ladislav Čása, Jakub Šebek a samotní členové klubů vojenské historie 

5.5.-7.5. Konvoj vítězství 1945

Letošní oslavy osvobození proběhly v duchu návratu k normálu. Všichni jsme se na ně moc těšili. Jako obvykle jsme slavnosti zahájili konvojem po jihozápadních Čechách ve dvou dnech. Třetí den jsme projeli okruh kolem Plzně a v neděli  jsme se zúčastnili přehlídce na Klatovské třídě. Vzhledem k tomu, že nám přálo počasí, tak jsme si to moc užili stejně jako občané měst a obcí, které jsme navštívili. Na tyto oslavy se k nám připojili i spřátelené kluby: 97. pěší z Mělníka, Jeep klub z Českých Budějovic, veterán klub Nové Jirny, členové klubu V. Havelky a další. 

4.5. Háj umučených - Stod

Každý rok při Konvoji Vítězství 1945 se zúčastňujeme pietního aktu v Háji umučených ve Stodě, kde zemřelo také šest amerických výsadkářů. Letos byl termín konání tohoto pietního aktu přesunut. Byli jsme požádáni zastupiteli města, abychom přijeli o dva dny dříve. Naše čestná stráž a pěvecký sbor z Horšovského Týna zdůraznili toto smutné výročí. Po projevu pana starosty Vlka a po zazpívání americké a české hymny byl vzpomínkový akt ukončen.   

30.4. Dolní Lukavice

Týden před hlavními květnovými Slavnostmi svobody jsme byli pozváni do Dolní Lukavice, kde se konaly celodenní oslavy osvobození. V rámci této akce jsme vytvořili přesné napodobení příjezdu Američanů do Dolní Lukavice, kde nás přivítalo mnoho zdejších obyvatel. Po zaparkování nám děvčata v dobových krojích nabízela domácí buchty a atmosféra byla více než příjemná. Po ukázce vojenské techniky proběhl nejprve pietní akt u památníku padlých ve světových válkách a následně se celý konvoj přesunul ke zdejšímu hřbitovu, kde je pochován člen jednotky Rangers - John Shobey. U hrobu proběhl druhý vzpomínkový akt, kterého se zúčastnila i manželka Johna Shobeye, paní Zdeňka Kohoutová, s níž jsme si po pietním aktu velice rádi popovídali. Podvečer se nesl v duchu křtu nové knihy autorky Evy Horové (Klepsové), která zároveň celou akci organizovala. Tímto ji chceme poděkovat za příjemný a zdařilý průběh dolnolukavických oslav osvobození. 

29.4. Ambasáda USA

Na konci dubna jsme se zúčastnili již tradiční akce "Ambasáda", kterou má na starosti Sgt. Mirko Trubka, jehož bychom tímto chtěli pochválit za dobrou organizaci. Součástí programu bylo pronesení projevů ambasadora a dalších aktérů, po nichž se uskutečnilo symbolické složení americké vlajky. Návštěva Ambasády byla zakončena jízdou po Praze.  

25.4. Pietní akt v Liticích

Již od roku 2005 (někteří i dříve) se naši členové zúčastňují vzpomínkového aktu v Liticích, při kterém se vzdává hold letcům padlým v boji proti fašismu. Posádce, jenž zahynula v Liticích, je věnován památník, který je obci umístěn již od 2. světové války. Touto vzpomínkovou akcí se snažíme zachovat vzpomínku na mladé a velmi odvážné chlapce - nejstaršímu z nich bylo 22 let.

Nálet je detailněji popsán v následujícím odkazu: https://www.drbna.cz/zpravy/spolecnost/9270-americke-bomby-presne-pred-77-lety-srovnaly-se-zemi-plzenskou-skodu-stale-vyrabela-zbrane-pro-nemce.html?fbclid=IwAR0SGrVtlhqEmzOE5kymtag4r6XtbVNNcKUmibZoOwC20INaJXoZXxC43T8

8.4.-10.4. jarní Javornice

"Javornice" byla poznamenána úmrtím Sgt. Ládi Rokose, který s námi jezdil přes dvacet let. Sobotní den začínal jako vždy na střelnicí, odkud se následně pokračovalo těžkým terénem. V brodech se nacházelo opravdu velké množství vody. Původní předpověď počasí díky Bohu nevyšla, neboť má náš kaplan Duck "nahoře" dobré známé. Oběd v restauraci v Nečtinech byl jako vždy vynikající. Výborné počasí vydrželo až do večera, který se dále nesl v hudební produkci skupiny Ticket. Během sobotní noci napadl sníh a začalo mrznout tak, že se rázem celá krajina proměnila v Ardeny.

26.3. sraz Davle

Akci "Remagen" již léta organizuje Sgt. Mirek Trubka. Sraz vozidel byl v Davli, kam jsme jako jediní z Plzně přijeli. Ráno v Plzni ukazoval teploměr -5°C, to nás ale nemohlo odradit. Mirka musíme pochválit, že měl vše dobře zorganizované. Domů jsme se vraceli přes Příbram s tradiční zastávkou na grilu v Míšově, jsme jako vždy pochutnali.

https://www.youtube.com/watch?v=zLU6CTSGoIs&ab_channel=PetraStr%C3%A1n%C3%ADkov%C3%A1

16.3. Beseda s generálem Petrem Pavlem

Zhruba před 3 týdny byl náš klub kontaktován ředitelem gymnázia panem Petrem Mazancem. Dostali jsme pozvání na besedu v prostorách gymnázia. Ústřední postavou této besedy byl vzácný host generál v. v. pan Petr Pavel. Byli jsme tímto pozváním nadšeni a s díky jsme jej přijali. Pan generál si besedu moderoval sám a po krátkém úvodu dal prostor přítomným pro dotazy. Většina otázek měla souvislost s válkou na Ukrajině. Dostávalo se jim velmi fundovaných a srozumitelných odpovědí. Následně jeden z hostů prohlásil, že má dost osobní dotaz, a to zda bude pan generál kandidovat na prezidenta. Dostalo se mu odpovědi, že po službě v armádě, by to bral jako další službu vlasti, tak že ano. Po skončení oficiální části, jsme měli možnost se s panem generálem setkat v úzkém kruhu, toho jsme využili k předání "coinu" našeho klubu, k vyfotografování a k pozvání pana generála na přehlídku 8.5. do Plzně, kde bychom ho vezli na štábní Dodge. Zdůraznili jsme mu, že by to pro nás byla velká čest. 

8.1. 2022 Novoroční jízda Prahou

8.1. se konala již tradiční akce - Novoroční jízda Prahou, při které jsme navštívili Čertovku, Pražský hrad a Rudolfinum.