KRONIKA 2022


30.4. Dolní Lukavice

Týden před hlavními květnovými Slavnostmi svobody jsme byli pozváni do Dolní Lukavice, kde se konaly celodenní oslavy osvobození. V rámci této akce jsme vytvořili přesné napodobení příjezdu Američanů do Dolní Lukavice, kde nás přivítalo mnoho zdejších obyvatel. Po zaparkování nám děvčata v dobových krojích nabízela domácí buchty a atmosféra byla více než příjemná. Po ukázce vojenské techniky proběhl nejprve pietní akt u památníku padlých ve světových válkách a následně se celý konvoj přesunul ke zdejšímu hřbitovu, kde je pochován člen jednotky Rangers - John Shobey. U hrobu proběhl druhý vzpomínkový akt, kterého se zúčastnila i manželka Johna Shobeye, paní Zdeňka Kohoutová, s níž jsme si po pietním aktu velice rádi popovídali. Podvečer se nesl v duchu křtu nové knihy autorky Evy Horové (Klepsové), která zároveň celou akci organizovala. Tímto ji chceme poděkovat za příjemný a zdařilý průběh dolnolukavických oslav osvobození. 

29.4. Ambasáda USA

Na konci dubna jsme se zúčastnili již tradiční akce "Ambasáda", kterou má na starosti Sgt. Mirko Trubka, jehož bychom tímto chtěli pochválit za dobrou organizaci. Součástí programu bylo pronesení projevů ambasadora a dalších aktérů, po nichž se uskutečnilo symbolické složení americké vlajky. Návštěva Ambasády byla zakončena jízdou po Praze.  

25.4. Pietní akt v Liticích

Již od roku 2005 (někteří i dříve) se naši členové zúčastňují vzpomínkového aktu v Liticích, při kterém se vzdává hold letcům padlým v boji proti fašismu. Posádce, jenž zahynula v Liticích, je věnován památník, který je obci umístěn již od 2. světové války. Touto vzpomínkovou akcí se snažíme zachovat vzpomínku na mladé a velmi odvážné chlapce - nejstaršímu z nich bylo 22 let.

Nálet je detailněji popsán v následujícím odkazu: https://www.drbna.cz/zpravy/spolecnost/9270-americke-bomby-presne-pred-77-lety-srovnaly-se-zemi-plzenskou-skodu-stale-vyrabela-zbrane-pro-nemce.html?fbclid=IwAR0SGrVtlhqEmzOE5kymtag4r6XtbVNNcKUmibZoOwC20INaJXoZXxC43T8

8.4.-10.4. jarní Javornice

"Javornice" byla poznamenána úmrtím Sgt. Ládi Rokose, který s námi jezdil přes dvacet let. Sobotní den začínal jako vždy na střelnicí, odkud se následně pokračovalo těžkým terénem. V brodech se nacházelo opravdu velké množství vody. Původní předpověď počasí díky Bohu nevyšla, neboť má náš kaplan Duck "nahoře" dobré známé. Oběd v restauraci v Nečtinech byl jako vždy vynikající. Výborné počasí vydrželo až do večera, který se dále nesl v hudební produkci skupiny Ticket. Během sobotní noci napadl sníh a začalo mrznout tak, že se rázem celá krajina proměnila v Ardeny.

26.3. sraz Davle

Akci "Remagen" již léta organizuje Sgt. Mirek Trubka. Sraz vozidel byl v Davli, kam jsme jako jediní z Plzně přijeli. Ráno v Plzni ukazoval teploměr -5°C, to nás ale nemohlo odradit. Mirka musíme pochválit, že měl vše dobře zorganizované. Domů jsme se vraceli přes Příbram s tradiční zastávkou na grilu v Míšově, jsme jako vždy pochutnali.

https://www.youtube.com/watch?v=zLU6CTSGoIs&ab_channel=PetraStr%C3%A1n%C3%ADkov%C3%A1

16.3. Beseda s generálem Petrem Pavlem

Zhruba před 3 týdny byl náš klub kontaktován ředitelem gymnázia panem Petrem Mazancem. Dostali jsme pozvání na besedu v prostorách gymnázia. Ústřední postavou této besedy byl vzácný host generál v. v. pan Petr Pavel. Byli jsme tímto pozváním nadšeni a s díky jsme jej přijali. Pan generál si besedu moderoval sám a po krátkém úvodu dal prostor přítomným pro dotazy. Většina otázek měla souvislost s válkou na Ukrajině. Dostávalo se jim velmi fundovaných a srozumitelných odpovědí. Následně jeden z hostů prohlásil, že má dost osobní dotaz, a to zda bude pan generál kandidovat na prezidenta. Dostalo se mu odpovědi, že po službě v armádě, by to bral jako další službu vlasti, tak že ano. Po skončení oficiální části, jsme měli možnost se s panem generálem setkat v úzkém kruhu, toho jsme využili k předání "coinu" našeho klubu, k vyfotografování a k pozvání pana generála na přehlídku 8.5. do Plzně, kde bychom ho vezli na štábní Dodge. Zdůraznili jsme mu, že by to pro nás byla velká čest. 

8.1. 2022 Novoroční jízda Prahou

8.1. se konala již tradiční akce - Novoroční jízda Prahou, při které jsme navštívili Čertovku, Pražský hrad a Rudolfinum.