KRONIKA 2014


11.11. Den válečných veteránů

V tento den proběhl v Plzni na Homolce již tradiční pietní akt ke Dni válečných veteránů, kde jsme i my uctili památku padlých. 

9.10.-11.10. Javornice

Na tuhle naší akci byli pozváni i příslušníci klubu 4.OD Plzeň. Na střelnici byli skutečně dobří, ale jako MP zklamali. Na nerušnější křižovatce na Žatec nezabezpečili včas průjezd konvoje a došlo ke střetu s civilním vozidlem. Nakonec se vše vyřešilo ke spokojenosti obou účastníků daného střetu. V následující jízdě terénem se jim také nedařilo. Měli poruchy na vozidlech a brody jim také nesvědčili. V této disciplíně my nemáme konkurenci-do terénu prý příště s námi nepojedou. Náš staff sgt. Sorry přivezl na akci tichou a velmi nebezpečnou zbraň - viz foto.

11.9.-13.9. Kovářská

Krušné Hory - Kovářská je nádherný, ale opuštěný kraj. Zde se 11.září 1944 odehrála největší bitva mezi 8. leteckou armádou USA a německou Luftwaffe. Němci na tomto místě ve velmi malém prostoru kolem obce sestřelili dvanáct létajících pevností B-17. Nedostali to ale zadarmo. Američtí letci jim sestřelili nejméně padesát stihaček. Po revoluci zde vzniklo krásné muzeum s mnoha artefakty, které se ještě po okolních lesích našly. Majitelé muzea se vydali do USA a vyhledali letce, kteří se této akce zúčastnili a pozvali je na místo střetu. Pozvánku obdrželi i němečtí stíhači. V sále, kde se tito letci prvně setkali, byla "hustá" atmosféra. Jeden z amerických pilotů vstal a Němcům řekl: "Vy létáte se stihačkami a vůbec neumíte střílet. Kolik nás tady proletělo, a vy jste zasáhli jen 12 pevností". Po dohadech. kdo je lepší. se "hustá" atmosféra uvolnila a letci si podali ruce a vzájemně se objali. Od setkání uplynulo již několik let a veteráni této bitvy umírají. Místo nich se do obce Kovářská vrací jejich potomci.

23.8. Army Run Boletice

Náš klub byl vyzván k účasti na dobročinné akci pod názvem Army Run, která se konala jako první ročník ve vojenském prostoru Boletice u Lipna. Akce se konala na pomoc rodinám českých vojáků padlých při účasti na misích ve světě. I my jsme se finančně podíleli na podpoře vdovy, která zde byla  přítomna s dcerou. Část našich členů tvořila u startu kulisu a další část klubu vypomáhala pořadatelům. Závodu, který se v rámci akce konal, se zúčastnil nejstarší člen našeho klubu ( 75 let) Sgt. Mirko Trubka. Ten vyběhl na 10 km  se startovním číslem 641 a doběhl v prvé polovině startujících. Myšlenka této akce velice nadchla naše členy a účast byla skutečně nadprůměrná. S námi přijeli akci podpořit  i vojáci ze 4. obrněné divize Plzeň.

18.7.-20.7 Česká Kanada

V roce 2002 jsme začali jezdit na Českou Kanadu a i tento rok jsme se tam opět vydali. Pokaždé vyhledáváme novou trasu. Tentokrát jsme se rozhodli jet přes město Bechyně, kde se nachází prvý obloukový most známého architekta Eduarda Viktori, po onom mostě jezdí jak vlaky tak auta. Další zajímavostí na trase je provizorní vojenský most, který nahradil původní most zničený povodní. Na České Kanadě jsme vyhledali muzeum v Horní Radouni, kde jsou vystaveny motorky značky Sachs. Poté jsme byli pozváni na slavnosti obce Lodhéřov. Společně se skotskými dudáky jsme prošli a projeli celou obec. Tato akce se nám skutečně povedla. 

3.5. Convoy of Liberty

Tradiční přehlídka spojeneckých vozidel na Klatovské třídě, kterou náš klub zakončil odjezdem do Losiné.

25.4. Litice

V dubnu jsme již tradičně uctili památku padlých letců v Liticích.

26.2. Pohřeb generála Štandery

V únoru 2014 nás zastihla smutná zpráva o smrti pana generála Miroslava Štandery, válečného pilota, který bojoval jak ve Francii tak v Anglii. Komunisté se mu za nasazování života na západní frontě "odvděčili" tím, že ho donutili k další emigraci po komunistickém převratu v roce 1948. V roce 1968 se Miroslav Štandera vrátil, ale ne na dlouho neboť po invazi "spřátelených" vojsk ho začala pronásledovat nejen StB, ale i KGB. Z tohoto důvodu musel svoji vlast opustit potřetí.  Měli jsme tu čest vozit pana generála 7 let po přehlídkách. Byl vždy vítaným členem posádky našeho majora Feryho, kterého si velice oblíbil. V katedrále svatého Bartoloměje se konal důstojný pohřeb, kterého jsme se zúčastnili i my s naší vojenskou technikou. Uvnitř katedrály jsme se s velkým smutkem rozloučili s tímto vzácným člověkem. Na závěr pohřbu položili zástupci klubu smuteční kytici v podobě české vlajky k rakvi pana generála Štandery.

PODĚKOVÁNÍ DCERY GENERÁLA ŠTANDERY:

Vážení,
chci vám touto cestou srdečně poděkovat za projevenou vzpomínku na mého otce, pana Miroslava Štanderu. Moc nás to potěšilo. Přejeme vám hlavně zdraví a úspěchy ve všech vašich činnostech.
Ještě jednou díky!
S pozdravem

Miroslava Vojtová