KRONIKA 2021


28.9. Svatováclavská jízda

Patron naší země nám byl nakloněn, a tak nás přivítal slunečním svitem. Sraz našeho klubu byl jako obvykle v cukrárně v Chrástu. S našimi kamarády z veterán klubu Nové Jirny jsme měli sraz v pověstné restauraci U Rozvědčíka na Berounce. Bohužel těsně před Rozvědčíkem chyběl most, naštěstí nás trampský instinkt vedl krásnou křivoklátskou krajinou přes brody, polní a lesní cesty zadem k Rozvědčíkovi, kde na nás již čekali naši kamarádi. V restauraci se bohužel nevaří, a tak jsme vyjeli kolem Berounky na Křivoklát. V místní restauraci jsme se dobře naobědvali, bohužel následně začalo pršet, a tak jsme letos teprve podruhé natáhli plachty. Pokračovali jsme do Lán, kde jsme se poklonili u hrobu našeho prvního pana prezidenta T. G. Masaryka. Při zpáteční cestě nás déšť doprovázel až do Berouna. Tento výjezd jsme zakončili kávou na základně v Losiné, kde jsme celý výjezd ohodnotili jako pozitivní.

11.září - Pietní akt v Praze na Kampě

11.září jsme u pomníku amerických hasičů na Kampě uctili památku obětí teroristických útoků v USA. Mezi účastníky pietního aktu byl, i tehdy zasahující hasič z New Yorku, James Manhan. Účast techniky byla omezena na tři jeepy. Za klub kytici k pomníku položili 1st Lieutenant s Master sergeantem.

Drahňovice 2021

Každý rok, s výjimkou COVIDU-19, se vydáváme s jeepy na poměrně dlouho cestu do Drahňovic. Letos se konal již patnáctý ročník této akce. Původním organizátorem byl klub OCR Praha pod vedením Lt. Col. Kačera. Při desátém setkání nám Kačer sdělil, že s organizací této akce končí a jak řekl "deset a dost!" Pravidelní účastníci, i když se nejednalo přímo o vojenskou akci, byli zklamáni. Jako vždy se najdou noví organizátoři, a tak akci převzal obětavý 2nd Leutenant P. Vaněček, který je skutečně úspěšný. Tentokrát se nám povedlo zajistit ubytování v nádherně zrenovovaném statku blízko centra akce. Bohužel letos jsme nebyli spokojeni s místní restaurací, neboť  jim vše druhý den došlo!

"Plavání" Úštěk

Na konci července, od 30.7. do 1.8., jsme jeli na jezero Chmelař do Úštěku, zúčastnit se této pro nás výjimečné akce. Převážná část techniky zde byla německá, sovětská, československá a východoněmecká. Z techniky západních spojenců se zúčastnilo jen mizivé množství vozidel.

Malmedy 2021

Jeden z členů našeho klubu se při své služební cestě do Belgie neopomněl zastavit ve městě Malmedy, kde zapálením svíčky uctil památku zavražděných amerických vojáků. Jeho dalším gestem bylo položení plechového srdce k památníku této smutné události. 

Česká Kanada

V letošním červenci jsme se zúčastnili akce s názvem Česká Kanada v Jindřichově Hradci. Při cestě přes jižní Čechy jsme zavítali na výstavu  věnovanou čs. obrněné brigádě, která je k vidění v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Na komentovanou prohlídku jsme byli pozváni paní ředitelkou V. Podanou. Z Krumlova jsme dále pokračovali na Jindřichohradecko, kde již od roku 2002 projíždíme Českou Kanadu, konkrétně pak jezdíme do Číměře, Strmilova a do Člunku. V těchto obcích se nachází pamětní desky sestřelených amerických letců 15. letecké armády, ke kterým pokládáme květiny, jako vzpomínku na padlé americké letce. 

Dolní Lukavice 19.6.2021

Jako každý rok, tak i letos jsme jeli do Dolní Lukavice uctít památku posledního Rangera z Point du Hoc. U hřbitova jsme se setkali s kulturní referentkou paní Evou Horovou a společně s ní jsme položili květiny na hrob J. Shobeye.

Losiná - uctění památky vojáků 2. pěší divize

Společně s panem starostou Milošem Černým /"Blackem"seniorem/ jsme opět uctili památku amerických vojáků, kteří skončili válku v obci Losiná. Tato část 2.pěší divize patřila pod V. sbor 3. armády generála Pattona.