KRONIKA 2021


11.12. Vánoční párty - Plzeň Alfa

V polovině prosince proběhla tradiční Vánoční párty, která se konala s ohledem na platná hygienická opatření. Účastníky nejprve přivítal Cpt. Magpie, následně, po první hudební sérii, pronesl Cpt. kaplan Duck požehnání k akci, na jehož závěru popřál všem zúčastněným hodně štěstí do nového roku. Všichni hosté byli spokojeni i s časově zkrácenou Vánoční párty. I přes to, že byli na párty pozváni i členové klubu Nové Jirny, kteří rovněž přislíbili účast, nikdo z jejich klubu se nezúčastnil.

11.11. Den válečných veteránů 

Dne 11.11. jsme byli pozvání kancléřem ÚMO 2 - Ing. Červeným k pomníku do Brojovi ulice, kde se konala první část pietního aktu ke dni veteránů. Z tohoto místa jsme se dále přemístili k pomníku na Homolce, kde jsme, jako každý rok, uctili památku veteránů všech válek.

Říjen 2021 - podzimní Javornice

Z důvodu zlepšující se koronavirové situace, se i tento rok mohla konat tradiční akce "Javornice". Tradičně jsme uspořádali soutěž ve střelbách, kterou odborně vedl LT. Col. Jack. Po absolvování střelby jsme se s vozidly vydali do těžkého terénu, z něhož jsme se dostali až v Plasích, kde jsme zavítali do místního pivovaru. Večer proběhlo vyhlášení vítězů střelby, po němž následovala večerní zábava za účasti country kapely Ticket.

28.9. Svatováclavská jízda

Patron naší země nám byl nakloněn, a tak nás přivítal slunečním svitem. Sraz našeho klubu byl jako obvykle v cukrárně v Chrástu. S našimi kamarády z veterán klubu Nové Jirny jsme měli sraz v pověstné restauraci U Rozvědčíka na Berounce. Bohužel těsně před Rozvědčíkem chyběl most, naštěstí nás trampský instinkt vedl krásnou křivoklátskou krajinou přes brody, polní a lesní cesty zadem k Rozvědčíkovi, kde na nás již čekali naši kamarádi. V restauraci se bohužel nevaří, a tak jsme vyjeli kolem Berounky na Křivoklát. V místní restauraci jsme se dobře naobědvali, bohužel následně začalo pršet, a tak jsme letos teprve podruhé natáhli plachty. Pokračovali jsme do Lán, kde jsme se poklonili u hrobu našeho prvního pana prezidenta T. G. Masaryka. Při zpáteční cestě nás déšť doprovázel až do Berouna. Tento výjezd jsme zakončili kávou na základně v Losiné, kde jsme celý výjezd ohodnotili jako pozitivní.

11.září - Pietní akt v Praze na Kampě

11.září jsme u pomníku amerických hasičů na Kampě uctili památku obětí teroristických útoků v USA. Mezi účastníky pietního aktu byl, i tehdy zasahující hasič z New Yorku, James Manhan. Účast techniky byla omezena na tři jeepy. Za klub kytici k pomníku položili 1st Lieutenant s Master sergeantem.

Srpen 2021 - Drahňovice

Každý rok, s výjimkou COVIDU-19, se vydáváme s jeepy na poměrně dlouho cestu do Drahňovic. Letos se konal již patnáctý ročník této akce. Původním organizátorem byl klub OCR Praha pod vedením Lt. Col. Kačera. Při desátém setkání nám Kačer sdělil, že s organizací této akce končí a jak řekl "deset a dost!" Pravidelní účastníci, i když se nejednalo přímo o vojenskou akci, byli zklamáni. Jako vždy se najdou noví organizátoři, a tak akci převzal obětavý 2nd Leutenant P. Vaněček, který je skutečně úspěšný. Tentokrát se nám povedlo zajistit ubytování v nádherně zrenovovaném statku blízko centra akce. Bohužel letos jsme nebyli spokojeni s místní restaurací, neboť  jim vše druhý den došlo!

Červenec 2021 - "Plavání" Úštěk

Na konci července, od 30.7. do 1.8., jsme jeli na jezero Chmelař do Úštěku, zúčastnit se této pro nás výjimečné akce. Převážná část techniky zde byla německá, sovětská, československá a východoněmecká. Z techniky západních spojenců se zúčastnilo jen mizivé množství vozidel.

Červenec 2021 - Malmedy

Jeden z členů našeho klubu se při své služební cestě do Belgie neopomněl zastavit ve městě Malmedy, kde zapálením svíčky uctil památku zavražděných amerických vojáků. Jeho dalším gestem bylo položení plechového srdce k památníku této smutné události. 

Červenec 2021 - Česká Kanada

V letošním červenci jsme se zúčastnili akce s názvem Česká Kanada v Jindřichově Hradci. Při cestě přes jižní Čechy jsme zavítali na výstavu  věnovanou čs. obrněné brigádě, která je k vidění v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Na komentovanou prohlídku jsme byli pozváni paní ředitelkou V. Podanou. Z Krumlova jsme dále pokračovali na Jindřichohradecko, kde již od roku 2002 projíždíme Českou Kanadu, konkrétně pak jezdíme do Číměře, Strmilova a do Člunku. V těchto obcích se nachází pamětní desky sestřelených amerických letců 15. letecké armády, ke kterým pokládáme květiny, jako vzpomínku na padlé americké letce. 

19.6.2021 - Dolní Lukavice 

Jako každý rok, tak i letos jsme jeli do Dolní Lukavice uctít památku posledního Rangera z Point du Hoc. U hřbitova jsme se setkali s kulturní referentkou paní Evou Horovou a společně s ní jsme položili květiny na hrob J. Shobeye.

Červen 2021 - letní Javornice

Tradice se nemění. Doplnění kalorií v Chrástecké cukrárně jsme si jako vždy užili. Cesta na "Javornici" proběhla v krásném letním počasí. I přes doznívající protiepidemická opatření se sešlo poměrně hodně členů z různých klubů. Páteční večer nám svým hudebním vystoupením vylepšil Hardy a spol. Sobotní program opět začal střelnicí a pokračoval jízdou v terénu. Tímto také chceme poděkovat First Sergeantovi Kájovi za vynikající přípravu trasy. Po návratu z vyjížďky proběhly tradiční soutěže a vyhodnocení s rozdílením cen. Člen klubu "Medvěd" měl kulatiny a klub mu předal krásnou válečnou knihu. Poté štáb povýšil některé členy za jejich zásluhy do vyšších hodností.  Sobotní večer byl zakončen kvalitní hudbou country kapely Ticket. 

Květen 2021 - Losiná - uctění památky vojáků 2. pěší divize

Společně s panem starostou Milošem Černým "Blackem" seniorem  jsme opět uctili památku amerických vojáků, kteří skončili válku v obci Losiná. Tato část 2.pěší divize patřila pod V. sbor 3. armády generála Pattona.

Duben 2021 - Účast na natáčení "Po stopách osvobození s Lukášem Langmajerem"

Koncem dubna jsme se na Domažlicku zúčastnili natáčení jednoho dílu dokumentárního cyklu "Po stopách osvobození s Lukášem Langmajerem." Natáčení jsme si s kolegy z klubu 4. obrněné divize Plzeň velice užili i přes to, že celá akce probíhala za velmi chladného počasí. Během dne jsme společně se štábem navštívili několik historicky významných míst a památníků včetně památníku v obci Díly, na jehož výstavbu finančně přispíval i náš klub. K celému natáčení významně přispěl i Ivan Rolinger - kurátor a spoluzakladatel památníku americké armády Patton Memorial Plzeň, který společně s Lukášem Langmajerem celým dokumentem provází. Lukáš byl po celou dobu natáčení velice milý a ochotný vždy "před kamerou" šikovně pomoci. Filmování bylo ukončeno za velmi dobrého rozmaru.