KRONIKA 2007


16.12. Plzeňské Ardeny

V této době plzeňské kluby vojenské historie bez problémů spolupracovaly. Dohodli jsme se, že si společně připomeneme začátek bojů v Ardenách, které začaly ve stejný den v týdnu jako dané výročí. U nevýznamnějších plzeňských pomníků jsme položili květiny a předsedové klubů vzdali čest salutováním. Na závěr této akce jsme skončili v muzeu G. S. Pattona, kde nám Col. Carabacha a Cpt. Ivan podrobně popsali průběh bojů v Ardenách. 

7.12. Vánoční párty "U Kopáče" Plzeň-Božkov

Letošní Vánoční párty se konala v hospodě U Kopáče s velmi hojnou účastí. Mezi významné hosty této akce patřili například: Col. Edward Callagher (pilot operace Pouštní bouře), Milan Paumer, Jan Šinágl, Milan Březina, Míra Anton, Maruška Šmídová a Lt. Col. Pavel. 

24.8.-26.8. Drahňovice

Akce OCR Praha pod vedením Šeďi, kdy členové tohoto klubu ještě jezdili se "stetsony" na hlavách. Akce se každoročně koná v termínu kolem 21.srpna jako připomínka okupace naší republiky vojsky Varšavské smlouvy. Náš člen "Jarunka" neměl ještě vlastní jeep, a tak jezdil napřed se Sgt. Luďou, ovšem později se také osamostatnil. Z Plzně jsme tradičně přijeli pouze se dvěma jeepy. Po denní jízdě těžkým terénem, se jako vždy večer slavilo za doprovodu country hudby. 

10.8.-12.8. Česká Kanada

V roce 2007 jezdili na Českou Kanadu také členové pražského klubu OCR. Na fotografiích jsou i pro laiky jasně poznat. Na druhé straně musíme přiznat, že to jsou dobří kamarádi a naše připomínky týkající se oblečení si vzali k "srdci". Část z nich založila nový klub, který v nových uniformách dobře reprezentují. Naši kapitáni "kladeči", jak je patrné z fotografií, vzorně položili květiny nejen na hřbitově Svatého Ondřeje, ale i na dalších dvou. Společenský večer s country hudbou se povedl. 

3.5.-5.5. Convoy of Liberty 2007

Tehdy jsme v našem itineráři neměli zdaleka všechny města a obce jako dnes, ale autokemp Hnačov byla již tenkrát naše stálá základna. Byli jsme druhý rok nově vytvořený klub bez jakýchkoliv plusových referencí, a tak jsme se před slavnostmi museli hodně snažit. Členové spřátelených klubů, kteří s námi začali jezdit nebyli ještě dobře oblečeni, ale časem se vše vyřešilo. Ve Volyni, kde stojíme v kopci na náměstí (poslední snímek), neměli zřejmě o konvoj zájem. Na úřadě jsme nikoho nezastihli a ani za námi nikdo nepřišel. Další rok jsme Volyni z itineráře vypustili. 

2.5. Ambasáda USA

Tuhle krásnou akci vymyslel Sgt. Mirko Trubka, který se domluvil na americké ambasádě na tom, že každý rok, vždy poslední pátek v dubnu, přijedeme na návštěvu. Tento ročník byl již třetí a jezdili jsme jej pod názvem Liberty road Convoy, tehdy se ho zúčastnil i velvyslanec pan Graber. Veteráni, které jsme z náplavky vozili na jeepech po Praze, nám navrhli změnu názvu na Convoy of Liberty. Pod tímto novým názvem vyřizoval Sgt. Mirko Trubka, na všech pražských institucích (cca 12 úřadů), povolení průjezdu po Praze. Tato akce získala velkou popularitu. 

21.4. Čemíny

Dne 25.4. 1945 dostali letci od 92nd Bomb Group rozkaz zaútočit na plzeňskou Škodovku. Piloti byli upozorněni, že poblíž Plzně, je ze dřeva postavena velká kopie závodu Škoda. Tato kopie se nacházela v katastru obce Vochov a byla nazývána "Maskovaná milenka". Britský rozhlas hlásil do Plzně, že bude bombardována místní zbrojovka. Piloti, kteří v letadlech slyšeli tuto zprávu, měli "velkou" radost. Německá obrana si děla dopředu zaměřila na obvyklou výšku 6 600 m. Počasí nebylo příznivé, neboť se nad cílem průběžně hromadily mraky. Některé z bombardérů se na cíl vracely i 3x, což bylo bylo příčinou poškození a sestřelení několika strojů. Také pilot letounu B-17 1st Lt. Fischer dostal zásah do levého křídla. Stroj se po ulomení křídla  nekontrolovaně řítil k zemi a trosky letadla dopadly poblíž obce Čemíny. Pouze dva členové posádky havárii přežili. V devadesátých letech byl v obci Čemíny těmto letcům vybudován pomník, ke kterému jsme také jezdili. Při této příležitosti jsme zároveň zorganizovali jízdu terénem, která skončila na chatě našeho člena Jirky Vítka.