.

KRONIKA 2023


2.6. - 4.6. Demarkační čára

Klub OCR Praha každoročně pořádá jízdu po Demarkační čáře a ani letos tomu nebylo jinak. Pozvánku jsme dostali včas, a tak jsme se rozhodli tuto akci podpořit. Vzhledem k rozdílnému bydlišti členů našeho klubu jsme zvolili setkání na dvou místech. V 7:00 hod. při teplotě +3 stupně jsme vyjeli z Losiné a další čekali na "Kajínkovo" sjezdu na dálnici D5. Společně jsme pak pokračovali do obce Trstěnice. V obci jsme navštívili hrob našeho nejlepšího MP Josefa Čermáka který nás opustil ve věku 57 let.Odtud jsme pokračovali na křižovatku známou pod názvem "Ypsilonka", kde na nás již čekali členové klubu OCR. Kačer, který organizuje tuto akci připomněl zdejší historii pomníku. Po položení kytic jsme přejeli do Kynšperku nad Ohří k pomníku 1. pěší divize, která tohle město osvobodila. Po dohodě jsme se zastavili na oběd v restauraci jménem Šabina, kde byly zrovna zvěřinové hody. Odtud jsme pokračovali přes Loket k pamětní desce 9. obrněné divize do Horního Slavkova. Klub OCR pokračoval do Karlových Varů, kde měli jeho členové zajištěný nocleh a my jsme jeli na Plzeň. Při zastávce v Úněšově jsme se rozhodli zajet na přehradu Hracholusky. Po odpočinku při kávě v kempu Radost jsme pokračovali do Plzně. Trasa, kterou jsme ujeli měřila 302 km. 

7.5. Přehlídka americké techniky na Klatovské třídě 

Již druhý rok jsme se domluvili s vedením Ploché dráhy na poskytnutí závodního oválu na seřazení americké techniky. Děvčata v místním bufetu nezklamala a opět nám připravila výbornou snídani. Svědčí o tom skutečnost, že některý sortiment byl brzy vyprodán. Bohužel na toto seřadiště se snažili dostat i vozidla bez SPZ a s falešným povolením od radnice, někteří měli i propadlou technickou prohlídku. Tyto vozy byly nekompromisně vykázány. Po seřazení techniky jsme se přesunuli do Sukovy ulice. Kruhový objezd, kam jsme přijeli na minutu přesně byl zacpán. Žádali jsme organizátory - hasiče, aby nás pustili do našeho volného pruhu. Ti to odmítali! Dvouproudá silnice na Klatovy byla díky tomu neprůjezdná. Až po zásahu pana J. Englera - zástupce radnice nám hasiči průjezd uvolnili. V 11.00 hod. byla přehlídka odstartována. Pro nás vše proběhlo bez problémů hlavně díky počasí, které nám přálo. Atmosféra, kterou vytvořilo nebývalé množství diváků byla skvělá. Po skončení přehlídky jsme byli pozváni panem starostou a zastupiteli obce Losiná ke svátečnímu obědu. Atmosféru krásně dokreslila country skupina Ticket svými dobovými skladbami.

Fotografie: Iveta Helmová, Ladislav Čása, Mirek Chaloupka a členové klubu

4.5. - 6.5. Konvoj Vítězství 1945

Jako každý rok jsme i letos na Konvoj Vítězství 1945 vyrazili ze dvou "startovacích" lokalit. Pro plzeňskou sekci je dán sraz na parkovišti mezinárodní střelnice v Lobzích. Letošní sraz této sekce dokumentoval šéfredaktor Mladé fronty, který také snímky vydal na stránkách tohoto deníku. Pražská sekce měla sraz na parkovišti autobusové dopravy v Mníšku pod Brdy. Setkání obou týmů letos proběhlo v městě Lnáře na parkovišti u zastávky "U Přístavu". Na hlavní křižovatce na nás také čekala 97. pěší. Další čekající byl majitel místního zámku. S ním a se zástupci města jsme položili květiny k pomníku 4. obrněné divize, která tuto lokalitu osvobodila. S majitelem zámku bylo předem domluveno, že účastníkům konvoje umožní prohlídku zámku, kde pro ně přichystal i občerstvení. Poté jsme pokračovali naší obvyklou trasou přes Blatnou, Katovice, Vacov s tím, že poslední zastávka je ve Stachách, kde pro nás majitel restaurace pan Štambach jako každý rok přichystal výbornou večeři. Cestu na naší základnu Hnačov nám komplikovali dvě objížďky. V kempu jsme se setkali z kamarády z Jeep klubu České Budějovice, kteří s námi až do konce konvoje pokračovali. Druhý den zahajujeme jízdu v Janovicích nad Úhlavou a následně pokračujeme do Nýrska, Pocínovic a do Kdyně, kde jsme vybrali tři posádky, které jely do Háje umučených ve Stodě, kde začínal pietní akt již v 15.00 hod. Tyto posádky měly za úkol zajistit čestnou stráž a položení květin. Zbytek konvoje pokračoval po trase Koloveč, Horšovský Týn, Staňkov a později za předsunutou hlídkou do Stoda. Ze Stoda jsme se rozjeli do Plzně na Náměstí Republiky, kde nás přivítali stovky občanů. V sobotu nás čekala dlouhá trasa, kterou označujeme jako "kolem komína". I na tomto okruhu nás vítala spousta lidí, a to i přes občasné dešťové přeháňky. Končíme v části Plzně zvané Koterov, kde zástupci místního Sokola pravidelně každý rok zajišťují večeři pro členy konvoje. V tomto místě je pak konvoj rozpuštěn. 

1.5. Dolní Lukavice

Na přání zastupitelstva obce Dolní Lukavice a hlavně paní kulturní Evy Horové pokračujeme v tradici oslav osvobození konaných v této obci 1. května. Sraz vozidel byl tentokrát v Přešticích u čerpací stanice. Vzhledem ke komplikaci způsobené výstavbou obchvatu města Přeštice jsme nemohli přijet po původní historické trase. Po příjezdu na náměstí do Dolní Lukavice jsme byli přivítáni místními obyvateli a vedením obce. Proběhly oba pietní akty, jeden v obci a druhý na místním hřbitově, kde je pochován jeden s rangerů, konkrétně příslušník 2nd Bn. Rangers. Součástí naší prezentace byla i výstava zbraní, která měla u místních návštěvníků velký úspěch. Rozloučení proběhlo až ve večerních hodinách. 

28.4. Ambasáda USA

A máme tady zase tradiční poslední pátek v měsíci dubnu, kdy vždy vyrážíme na ambasádu USA, u níž se máme letos poprvé setkat s novým velvyslancem Bijanem Sabetem. Sraz máme každý rok na čerpací stanici u Rokycan. Pouze jedna posádka zklamala, ačkoliv měla zajištěn vjezd k ambasádě, kam směl pouze omezený počet vozů. Na seřadišti na Náplavce byl již při našem příjezdu velký počet vozidel, která měla dána pořadová čísla odjezdu, ovšem tento fakt nebyl některými neukázněnými účastníky respektován. "Jepice" na Náplavce opět řádili!!! Pan velvyslanec přišel na Náplavku i s manželkou. Jako další z řady velvyslanců nám napsal do knihy "A přinesli nám svobodu" své věnování. Konvoj se vydal před americkou ambasádu, kam velvyslance odvezlo štábní vozidlo Dodge. Před velvyslanectvím nás vítala kapela, která hrála stylovou hudbu a později zahrála i obě státní hymny. Další zastávkou našeho konvoje bylo Hradčanské náměstí, kde nás obklopilo mnoho cizinců a všichni se dotazovali, co tento konvoj znamená. Poslední zastávkou bylo Rudolfinum, u kterého se na schodišti hromadně fotografujeme. 

25.4. Pietní akt v Liticích

Pietní akt v rámci uctění památky padlých amerických letců se v Liticích koná každoročně 25. dubna. Této akce se zástupci našeho klubu pravidelně zúčastňují a ani letos tomu nebylo jinak. Na této akci vystupují zástupci obce, kraje, americké ambasády a členové dalších složek. Náš klub umisťuje vždy k pomníku čestnou stráž a celý akt končí pokládáním věnců a kytic k pomníku. 

21.4. Pietní akt na Konopišti

Vzhledem k časnému začátku akce na Konopišti jsme se rozhodli použít k přepravě jeepa auto s vlekem a vyrazili na naši letitou základnu v obci Líšno k 2nd Leutnantovi  Petrovi, kam jsme přijeli včas. Odtud jsme se s jeepem přesunuli k pomníku na Konopišti. Při pietním aktu zde promluvil i zástupce americké ambasády. Po skončení pietního aktu jsme byli pozváni panem starostou z Benešova na náměstí, kde bylo připravené občerstvení. V odpoledních hodinách jsme se vydali zpět do Plzně. 

Fotografie: Luboš Košnář a členové klubu

14.4. - 16.4. jarní Javornice

Samozřejmě, že kavárnu v Chrástu jsme ani tentokrát cestou do Mladotic neminuli. Jarní Javornice se nesla v duchu blížících se květnových oslav. Úmyslně jsme tentokrát vynechali těžké pasáže a brody, aby jsme před konvojem nemuseli techniku opravovat. Tak jsme alespoň jako zpestření do programu zařadili návštěvu stájí známého žokeje - pana Váni. Na jeho statku jsme byli srdečně přivítáni jak lidmi tak koňmi. Součástí programu byly rovněž cvičné střelby, testy z historie 2. světové války a šipky. Vyhodnocení soutěží bylo provedeno v sobotu večer při hudební produkci kapely Ticket. Akce byla všeobecně hodnocena kladně. 

25.3. Setkání s G. Powersem v Atommuzeu

Gril Míšov - naše "potravinová základna". Při průjezdu této lokality nikdo neodolá místním "dobrotám", ovšem tentokrát jsme byli pozváni majitelem Grilu - Martinem Frančem za jiným účelem. Jednalo se o návštěvu syna pilota U-2 Garyho Powerse, se kterým jsme se již setkali před osmi lety. Gary přijel opět navštívit Atommuzeum a v rámci nadace, kterou založil v USA s sebou přivezl bývalé vojáky z Koreje, Berlína a Vietnamu, to včetně jejich rodin. Část programu se odehrávala v muzeu, kde nám američtí vojáci sdělovali zážitky z bojů, kterými prošli. V tomto duchu pokračovalo toto setkání i po přesunu na občerstvení na Grilu. Zde jsme předali Garymu dárky včetně coinu druhé pěší divize, ze kterého měl největší radost. Před odjezdem jsme se s Garym, majitelem muzea p.Vítovcem a ostatními účastníky fotili před naší druhoválečnou technikou.

Na setkání s Garym se k našemu velkému ZNECHUCENÍ objevilo tohle komunistické individuum - velký nepřítel USA soudruh Skála (foto č. 6). V roce 1968 vítal na letišti v Ruzyni sovětské okupanty. Co by tomu asi řekli jeho soukmenovci, že se paktuje s třídním nepřítelem! Na toto setkání se vyzdobil čepicí zvanou "leninka". Garymu jsme doporučili, aby si po podání ruky s tímto komunistou nechal ruku desinfikovat.

Zdroje fotografií: Milan Linhart, Vašek Pihera a členové klubu

18.3. Chaotický Remagen

První větší akcí po zimní pauze je vždy "Remagen" konaný koncem března a pořádaný naším dlouholetým členem Sgt. Mirko Trubkou. Z Plzně jsme na 100 km trasu do Davle vyjížděli v 7 hod. za tří stupňového mrazu, ovšem již při překonávání brdských kopců na nás svítilo slunce. Na nádraží do Davle jsme pak dorazili cca v 9.30 hod a byli jsme překvapeni značným množstvím vozidel. Jak jsme později zjistili, byli tam převážně "jepice" (takto označujeme účastníky krátkých jednodenních akcí). V místě srazu hrála výborná country kapela a bylo zde zajištěno občerstvení. Pro nedostatečnou komunikaci se čas odjezdu posunul až na 11.40 hod. U vjezdu na hlavní silnici, která se opravovala, svítil semafor a všem se nepodařilo projet, a tak se konvoj rozpadl. Po přejetí Štěchovického mostu jsme odbočili na cestu kolem řeky, kde nám v další jízdě zabránila uzávěra situována zde kvůli filmování. Po otočení vozidel jsme dojeli na parkoviště nad Slapy, odkud jsme se vydali na cestu do Plzně přes Příbram. Tradiční "mezipřistání" proběhlo u grilu na Míšově, kde jsme si jako vždy  pochutnali na místních specialitách. Akci "Remagen" jsme oznámkovali jako 3-.

3.3. Výstava v Křimickém muzeu

Byli jsme pozváni panem starostou z Křimic prostřednictvím našeho bývalého člena Carabachy, abychom s nimi otevřeli výstavu v místním muzeu na nádraží. Jedná se o expozici, která je věnována osvoboditelům z roku 1945 a parašutismu v západních Čechách. Pozvání přišlo narychlo, ale i přesto jsme dali dohromady tři posádky jeepů. O výstavu a o jeepy byl ze strany občanů velký zájem. 

24.2. Utajená svatba Štěpána a Jarušky

Štěpán se nám na zpívané v Praze U Petrů svěřil, že podlehl "hrubému" násilí a že ho jeho přítelkyně Jaruška pod hrozbou zastřelením dožene k oltáři. DOHNALA !!! Svatba se konala na radnici v Praze 12, kde se sešli všichni svatebčané. Eva s Ferym zde byli v rolích svědků. Na závěr obřadu si novomanželé, svědci a pan starosta připili šampaňským. Po obědě v radniční restauraci se všichni svatebčané přesunuli k Ondráčkům domů, kde svatba pokračovala. 

11.2. Čertoviny

Byl jsme pozváni naším dlouholetým kamarádem "Čertem" na jeho 70tiny. Akce se konala v Nových Jirnech v místní Myslivně. "Dobrovolník" Evžen tam dopravil delegaci našeho klubu v sestavě: Fery, Magpie, Kaplan a Jarmilka. Z pražské sekce přijel pouze Betty. Za klub 3. Armády jsme našemu oslavenci věnovali kompletně "vybavenou" letní pilotku. Hardyho kapela vytvořila příjemnou atmosféru. Do Plzně jsme se vraceli v ranních hodinách. 

7.1. Novoroční jízda Prahou

Novoroční jízda se letos konala v sobotu 7. ledna a jako vždy byl sraz vozidel v Praze na Kampě. Plzeňská sekce dorazila v počtu šesti členů a rovněž i pražská část klubu měla početnou účast. Na akci dorazili i takzvané "jepice", neboť ti kteří jezdí maximálně na jeden den. Zároveň se zde objevila i početná skupina lidí - tzv. banderovců, které téměř nikdo neznal! Romanovo "okénko" bylo již od časných ranních hodin v obležení, dokonce v něm obsluhoval i sám majitel. Po vzájemném podání rukou a popřání do nového roku se konvoj pod vedením Sgt. Mirka Trubky přesunul na Hradčanské náměstí. Další tradiční zastávkou bylo Rudolfinum, kde se pořizují dokumentární snímky. I přes nevlídné počasí vše dopadlo dobře (na trojku).